Raport roczny SGAC

0

Na stronie internetowej Space Generation Advisory Council pojawił się raport roczny z 2010 roku. SGAC jest organizacją zrzeszającą młodych profesjonalistów zafascynowanych astronautyką i badaniem kosmosu. Organizacja ma status stałego obserwatora przy ONZ-owskim Komitecie do spraw Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej (UN COPUOS).

W zeszłym roku członkowie SGAC pracowali w trzech dużych grupach:

  • Zespół ds. zarządzania kryzysowego przy wykorzystaniu technik satelitarnych (Space Technologies for Disaster Managment Working Group)
  • Zespół ds. nawigacji satelitarnej YGNSS (Youth for Global Navigation Satellite Systems)
  • Zespół ds. obrony planetarnej (NEO Working Group)
W lutym i kwietniu zeszłego roku pierwsza grupa opracował dwa dokumenty dotyczące zarządzania kryzysowego. Dotyczyły one działań podjętych w przypadku trzęsienia ziemi w Haiti oraz Chile

Grupa zajmująca się obroną planetarną przygotowuje projekty studenckie pod nadchodzącą Konferencje ds. Obrony Planetarnej, która w maju bieżącego roku odbędzie się w Bukareszcie. W ostatnich trzech latach przeprowadzili też konkursy na najlepsze studenckie prace dotyczące ochrony Ziemi przed zagrożeniem ze strony asteroid.

Zespół od nawigacji satelitarnej brał udział w wielu konferencjach na całym świecie, szczególnie podkreślając znaczenie tych systemów satelitarnych dla krajów rozwijających się

W ponad 170 stronicowych raporcie można znaleźć też raporty z działalności astronautycznej we wszystkich krajach reprezentowanych przez SGAC. Na stronie 119 można przeczytać o kosmicznych dokonaniach z Polski. Zapraszamy do lektury.

Co roku SGAC organizuje ogólnoświatowe zloty przed Międzynarodowym Kongresem Astronautycznym. W tym roku Space Generation Congress (SGC) odbędzie się we wrześniu w Kapsztadzie w RPA.

Autor artykułu pełni funkcję jednego z trzech krajowych punktów kontaktowych organizacji (National Point of Contact).

Comments are closed.