Pozostały 4 dni do przelotu!

0

W ostatni poniedziałek, 7 lutego około godziny 23:00 UTC wykonany został kolejny manewr korekcyjny TCM, tym razem w oparciu o dane zebrane do 2 lutego. Mowa o danych, które zbierane są przez obserwatoria na Ziemi oraz przyrządy nawigacyjne sondy Stardust. Ponadto wykonany został obrót sondy do finalnej orientacji względem komety Tempel 1 – stroną +x w kierunku zbliżającego się obiektu.

Od trzech dni sonda fotografuje kometę nieprzerwanie co 2 godziny w czasie zbliżania się do przelotu w oczekiwanej odległości około 200 kilometrów od jądra. Zdjęcia zapewniają optyczną nawigację oraz nieustanne śledzenie celu manewru flyby. Zbierane dane służą także do zaprojektowania ostatniego manewru korekcyjnego, którego realizacja planowana jest na 12 lutego, na dwa dni przez maksymalnym zbliżeniem.

Przelot w pobliżu komety Tempel 1 da naukowcom możliwość zorientowania się w zmianach, jakie dotknęły powierzchnię tego ciała niebieskiego od momentu kiedy było ono ostatni raz odwiedzone, to jest przez sondę Deep Impact w lipcu 2005 roku. Od tamtego czasu kometa wykonała jedno okrążenie wokół Słońca.

W czasie 12 lat spędzonych na przemierzaniu przestrzeni kosmicznej, sonda Stardust stała się pierwszym statkiem kosmicznym, który zdołał zgromadzić próbki zebrane z komety – miało to miejsce w 2004 roku (kometa Wild 2).

(NASA)

Comments are closed.