Rozbłysk klasy M z obszaru za brzegiem tarczy słonecznej

0

Aktywny obszar, który dotychczas znajdował się za brzegiem widocznej z Ziemi tarczy słonecznej, wygenerował 24 lutego stosunkowo silny rozbłysk. Ten rozbłysk (mierzony z Ziemi) był klasy M 3.5. Od dziś ten obszar aktywny przebywa na tarczy Słońca widocznej z Ziemi.

O aktywnym rejonie, zbliżającym się do krawędzi widocznej z Ziemi tarczy słonecznej wspominaliśmy już 23 lutego 2011 roku. Kilkanaście godzin po publikacji tamtego artykułu obszar przypominał o sobie, generując stosunkowo silny rozbłysk. Poniższe nagranie ze zdjęć wykonanych przez sondę SDO, pokazuje ten rozbłysk.

{youtube}a6D-V4Gwfhc{/youtube}
Rozbłysk klasy M 3.5 z dnia 24 lutego 2011 / Credits – NASA, SDO, NW7US

Rozbłysk *(mierzony z Ziemi) był klasy M 3.5. Ponieważ jednak wydarzenie to miało miejsce jeszcze za brzegiem tarczy słonecznej, to bardzo możliwe jest, że realna siła tego rozbłysku była znacznie wyższa – być może nawet klasy X. Jest to kolejny przykład na rosnącą aktywność słoneczną.

Dziś ten obszar aktywny (numeracja 1163) pojawił się tuż przy wschodnim brzegu tarczy słonecznej. Przez następne dwa tygodnie obserwatorzy z Ziemi będą mogli monitorować aktywność tej grupy.

Widok Słońca w dniu 25 lutego 2011 roku, o godzinie 09:18 CET. Aktywny obszar powoli wyłania się na widoczną z Ziemi tarczę Słońca / Credits - NASA, SDO

Comments are closed.