JAXA: przygotowania do startu HTV-2

0

Japońska agencja kosmiczna JAXA potwierdziła 6 stycznia, że przygotowania do wystrzelenia drugiego statku HTV, “Kounotori 2”, przebiegają bez zakłóceń. Start rakiety H-IIB z HTV-2 przewidziany jest na 20 stycznia, na godzinę 06:29 GMT.

JAXA podała, że przygotowania do startu HTV “こうのとり 2″ (czyt. koonotori, po pol. bocian biały) przebiegają planowo i bez zakłóceń. Statek znajduje się obecnie w montażowni osłon i statków kosmicznych nr 2 Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima.

23 grudnia do “Kounotori 2” zamontowano element PAF (Payload Attach Fitting), czyli łącznik potrzebny do integracji statku z rakietą nośną. Pomiędzy 25 a 29 grudnia trwał montaż osłony aerodynamicznej wokół HTV-2 i PAF.

Przekrój przez HTV / Credits: JAXAObecnie HTV załadowywany jest materiałami napędowymi, potem zostanie zamontowany na rakiecie nośnej.

Start HTV-2 ma się odbyć 20 stycznia o godzinie 06:29 GMT, tj. 07:29 czasu polskiego (CET). Start będzie transmitowany na stronach JAXA. Do połączenia z modułem “Harmony” Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ma dojść 27 stycznia. Statek pozostanie dołączony do ISS do drugiej dekady marca (20-28 marca). Po odłączeniu ulegnie planowanemu zniszczeniu w atmosferze.

HTV-2 składa się z czterech cylindrycznych sekcji. Dwóch ładowni (jednej ciśnieniowej i jednej niehermetyzowanej), modułu awioniki i części silnikowej. Ma długość 920 cm, średnicę 440 cm. Jego masa startowa wyniesie 16,5 tony, w tym 6 ton ładunku (4,5 tony w ładowni ciśnieniowej).

“Kounotori 2” dowiezie na ISS szereg urządzeń i wyposażenia, m.in.:

  • “Kobairo” – Gradient Heating Furnace – próżniową komorę grzewczą z gradientem temperatury do otrzymywania wysokiej jakości kryształów z topionych materiałów (15 próbek). Próbki będą poddawane temperaturze od 500oC do 1600oC, utrzymywanej z dokładnością 0,2oC;
  • Multipurpose Small Payload Rack (MSPR) – wielozadaniowa komora eksperymentalna składają się z trzech stref: przestrzeni roboczej, powierzchni roboczej i małej strefy eksperymentalnej. Jednym z zaplanowanych dla MSPR eksperymentów będzie Aquatic Habitat – program hodowli małych ryb, w celu zbadania wpływu mikrograwitacji i promieniowania kosmicznego na ich rozwój;
  • EP (Exposed Pallet) z dwoma amerykańskimi Orbital Replacement Units, FHRC (Flex Hose Rotary Coupler) i CTC-4 (Cargo Transportation Container). Dwa ostatnie zostaną przemieszczone z EP do ExPRESS Logistic Carrier 4, jednego z wielu modułów eksperymentów na ISS za pomocą ramienia “Dextre”

Zamontowanie “Kobairo” i MSPR rozpocznie drugi etap użytkowania japońskiego modułu “Kibo”.

Źródło: JAXA, Loty Kosmiczne, Wikipedia

Comments are closed.