Powstanie czwarty satelita AEHF

0

Dyrektoriat MILSATCOM Systems Departamentu Obrony USA skorzystał z opcji umowy na budowę czwartego satelity serii Advanced Extremely High Frequency. Lockheed Martin otrzyma za to 1,4 miliarda USD, w systemie koszt plus zysk.

17 grudnia dyrektoriat Wojskowych Systemów Łączności Satelitarnych zdecydował się na skorzystanie z opcji na budowę czwartego statku AEHF. Umowa obejmuje skonstruowanie, integrację i testowanie AEHF-4. Satelita zostanie planowo wystrzelony w 2017 roku.

Konstelacja AEHF zastąpi istniejącą sieć 5 satelitów Milstar, zapewniając 10 razy większą przepustowość. AEHF, podobnie jak Milstar, zapewni bezpieczną, szyfrowaną, odporną na zakłócenia łączność wszystkich związków taktycznych i strategicznych wojsk amerykańskich na całym świecie.

AEHF-1 został wystrzelony 14 sierpnia 2010. Ponieważ jego wyniesienie nie przebiegło zgodnie z planem, konieczne testy AEHF-2 opóźnią jego start do 2012. AEHF303 przechodzi testy środowiskowe. Jego budowa ma zostać zakończona w 2011 roku.

Dyrektoriat MILSATCOM Systems dysponuje rocznym budżetem 2,4 miliarda USD i odpowiada za zapewnienie satelitarnej łączność na użytek prezydenta USA, jego gabinetu, i wojska – łącznie dla około 16000 użytkowników.

Źródło: Los Angeles AFB

Comments are closed.