Kontrakt na odświeżenie DSN

0

NASA kontynuuje remonty i odświeżanie sieci dalekiej łączności kosmicznej Deep Space Network. General Dynamics SATCOM zbuduje koło australijskiej Canberry dwie anteny o średnicy 34 metrów, które zastąpią prawie 40 letnią antenę o średnicy 70 metrów.

NASA przyznała firmie General Dynamics SATCOM kontrakt na budowę dwóch anten o średnicy 34 metrów. Jest to pierwsza faza programu mającego doprowadzić do wycofania z użycia starzejących się anten 70-metrowych. Umowa ma wartość 40,7 miliona dolarów amerykańskich. Przygotowawcze prace ziemne pod budowę anten rozpoczęto już w lutym 2010.

Sieć Deep Space Network (DSN) składa się z trzech ośrodków łącznościowych położonych w: Goldstone (Kalifornia, USA), Madrycie (Hiszpania) i Canberrze (Australia). W każdym z nich pracuje 70-metrowa antena. Problem w tym, że urządzenia te mają ponad 40 lat.

W pierwszej fazie wymiany nowe anteny powstaną w Australii. Następnie bliźniacze jednostki zostaną zbudowane w Goldstone, a potem koło Madrytu.

Deep Space Network stanowi kluczowy element wszystkich misji sond kosmicznych. Nowe anteny pozwolą zachować nieprzerwaną łączność z ich rosnącą flotą. Dzięki falowodom serwisowanie nowych anten będzie znacznie prostsze, gdyż urządzenia elektroniczne i radiowe będą znajdowały się w budynku-cokole anteny, a nie w środku parabolicznego talerza, jak ma to miejsce w przypadku starych anten.

Nowe australijskie anteny otrzymają oznaczenia Deep Space Station 35 i 36. Pierwsza z nich powinna zostać uruchomiona w 2014 roku, druga w 2016. W roku 2010 antena w Goldstone została zmodernizowana.

DSN powstało w 1958 roku jako osobno zarządzane i nadzorowane ośrodki obsługujące łączność ze wszystkimi misjami eksplorującymi głęboką przestrzeń kosmiczną, włącznie z załogowymi lotami na Księżyc.

Źródło: NASA

Comments are closed.