Start rakiety Delta II dopiero w sobotę

0

Trzecia próba startu rakiety Delta II z satelitą COSMO-SkyMed 4 we wtorek o godzinie 3:20 CET została przerwana. Tym razem przyczyną był odczyt telemetrii układu zasilającego systemy elektryczne, umiejscowione na drugim stopniu rakiety.

W związku z przeprowadzaniem trzech kolejnych prób posłania rakiety z ładunkiem na orbitę pod rząd, zespół zarządzający wydał decyzję o przełożeniu startu, celem umożliwienia personelowi technicznemu na ‘złapanie oddechu’. Z kolei czwarta już próba startu, która miała mieć miejsce podczas dzisiejszej nocy została odwołana ze względów technicznych. Opuszczenia wyrzutni przez rakietę możemy zatem spodziewać się dopiero pojutrze, z momentem T-0 planowanym na godzinę 3:20 czasu CET.

Początkowo za datę startu zakładano 1 listopada. Jak pisaliśmy w ostatnim artykule, start odwołano jednak na około dwie minuty przed planowanym uruchomieniem silnika pierwszego stopnia – jako powód podano usterkę systemu grzewczego sekcji silnikowej, która zapobiega schłodzeniu elementów tego silnika do zbyt niskiej temperatury w trakcie napełniania zbiorników utleniaczem (LOX).

Start rakiety 2 listopada ponownie nie doszedł do skutku, co wymusiło dalsze przesunięcie lotu o 24 godziny. Powodem odwołania próby był tym razem problem na etapie opróżniania sekcji silnikowej z azotu, który utrzymuje jego części w optymalnej temperaturze. Kolejna data startu została wyznaczona na godzinę 3:20 CET, 3 listopada, jednakże i wtedy przytrafiły się problemy natury technicznej. Na kilkadziesiąt sekund przed T-0 zanotowano niski odczyt napięcia w baterii na drugim stopniu rakiety. W czasie lotu bateria ta zasila w energię elektryczną systemy na drugim stopniu rakiety Delta II.

W związku z przeprowadzeniem trzech prób pod rząd, dyrektorzy zarządzili jeden dzień przerwy. Start miał się odbyć w piątek o godzinie 3:20 CET, jednak doszło do kolejnego przesunięcia. Firma odpowiedzialna za zaprojektowanie satelity COSMO-SkyMed 4 – Thales Alenia Space, po przeprowadzeniu analiz związanych z położeniem na orbitach trzech pozostałych satelitów COSMO-SkyMed, stwierdziła, iż w celu poprawnego umieszczenia nowego urządzenia w konstelacji, start nie może się odbyć 4 listopada (5 listopada czasu CET). Czwarta próba startu zostanie zatem przeprowadzana w sobotę o godzinie 3:20 CET.

Problem związany z niskim napięciem baterii na drugim stopniu został rozwiązany i jak zapewnia serwisant rakiety – ULA (United Space Alliance) jest ona gotowa do lotu.

Na czwartą próbę startu przewiduje się 90% szans na niezakłócony lot pod względem warunków pogodowych.

Aktualizacja 6.11
Pomimo wszechobecnej mgły w momencie startu rakieta Delta II pomyślnie wystartowała ze stanowiska startowego SLC-2 (Space Launch Complex-2) z ośrodka Vandenberg w Kalifornii. Satelita COSMO-SkyMed 4 oddzielił się poprawnie od drugiego stopnia rakieta i trafił na zaplanowaną orbitę.

Nagranie ze startu można obejrzeć na Polskim Forum Astronautycznym.

Satelita COSMO-SkyMed 4 zaprojektowany został przez firmę Thales Alenia Space Italia dla Włoskiej Agencji Kosmicznej oraz włoskiego Ministerstwa Obrony. Jednostka wejdzie w skład konstelacji COSMO-SkyMed, realizującej usługi obrazowania radarowego dla użytkowników cywilnych oraz wojskowych.

(ULA)

Comments are closed.