Setny “sungrazer” Michała Kusiaka

0

Michał Kusiak odkrył setną kometę typu “sungrazer”. Gratulacje! W części głównej artykułu znajduje się komentarz przesłany przez odkrywcę.

{jathumbnail off}Oto komentarz odkrywcy setnej komety:

Jedenasty listopada był dla mnie dość interesującym dniem, jeśli chodzi o poszukiwania komet w projekcie Sungrazing Comets. Tuż przed południem natrafiłem na zdjęciach “real-time” na małą dość rozmytą kometę na zdjęciach z wczesnego poranka, które uzupełnione zostały po przerwie w transmisji danych z sondy SOHO. Potwierdzenia odkrycia udzielił wówczas Masanori Uchina. Było to moje 99. “znalezisko” w projekcie.

Wieczorem poświęciłem kolejną chwilę na analizę zdjęć. Sonda SOHO nie transmitowała wówczas danych, postanowiłem więc przejrzeć jeden z ciekawszych moim zdaniem okresów – połowę marca 1999 roku, kiedy kilka komet SOHO powinno się pojawić, lecz wówczas nie odnotowano żadnego zgłoszenia.

Ku mojemu zaskoczeniu po 30 minutach poszukiwań natknąłem się na niewielki obiekt, widoczny na 10-11 kolejnych zdjęciach. Początkowo był dość mocno rozmyty i zlewał się niemal z tłem zdjęcia, potem był jednak wyraźniejszy. Z racji, że zbliżamy się do schyłku trwania konkursu na datę peryhelium nieodkrytej jeszcze komety SOHO 2000 (za moment zakończenia uznano oficjalne potwierdzenie odkrycia komety SOHO-1950), Karl Battams prosił wszystkich analizujących archiwa o przesyłanie ewentualnych odkryć wyłącznie droga mailową. Odkrycia archiwalne będą notowane oficjalnie po zakończeniu konkursu. Dzisiaj jednak drogą prywatną uzyskałem odpowiedź, że obiekt który nadesłałem do sprawdzenia jest rzeczywiście kometą, równolegle przy tym otrzymując gratulacje odkrycia swojego setnego “sungrazera” (99 komet SOHO + 1 kometa STEREO).

Animacja jasnej komety typu sungrazer – w trakcie prowadzenia poszukiwań w projekcie Sungrazing Comets, można czasem natknąć się na takie “perełki”. C/2009 U12 (SOHO-1719) odkryta przez Michała 25 października 2009. Uzyskała wówczas 2,5 mag, rozwijając przy tym cienki i długi na ok 1 stopień warkocz (NASA, SOHO, Michał Kusiak)

Informacja bardzo mnie ucieszyła. Osobiście nie przypuszczałem, że w kilka lat uzyskam taki rezultat. Przez pierwsze trzy lata uczestnictwa w projekcie (start we wrześniu 2004) nie odkryłem żadnej komety. W dużej mierze czas ten rozdysponowałem na naukę. Dopiero w 2007 roku rozpoczęła się moja dobra passa odkrywcza i mam nadzieję, że potrwa jeszcze jakiś czas…

Żeby odkryć sto komet w projekcie Sungrazing Comets, trzeba włożyć w to troszkę własnej wiedzy, pracy i mieć przy tym trochę szczęścia. W miarę możliwości będę prowadził dalsze poszukiwania, dopingując przy tym swoich polskich kolegów, życząc im wielu podobnych chwil radości i satysfakcji z uczestnictwa w projekcie.

Gratulacje dla Michała Kusiaka! Życzymy kolejnych setek komet!

Comments are closed.