Testy platformy ML. Prace rozbiórkowe przy LC-39B.

0

Wczoraj odbył się pierwszy w historii transport nowo wybudowanej platformy startowej ML. Konstrukcji zbudowanej pierwotnie na potrzeby anulowanego w tym roku programu Constellation i rakiety Ares I. Tymczasem kilka kilometrów dalej na LC-39B rozpoczęły się prace rozbiórkowe elementów tego stanowiska startowego.

Testy platformy Mobile Launcher (ML)
We wcześniejszych artykułach wspominaliśmy, iż transport platformy ML z miejsca, gdzie powstawała cała konstrukcja do miejsca postojowego, w którym możliwa jest instalacja ranień oraz instalacji obsługujących rakietę opóźnił się na skutek awarii jednego z Crawlerów (transporterów). Problem głównie dotyczył Crawlera, który najprawdopodobniej doznał defektu na skutek wyładowań atmosferycznych. W konsekwencji początek całej operacji został przesunięty o ponad miesiąc. Transport platformy ML poprzedziły testy podczas których transporter podnosił a następnie opuszczał całą konstrukcję. Tym sposobem określono także rzeczywistą masę platformy startowej. Po udanych testach Crawler o numerze 2 przetransportował platformę ML na nowe miejsce. Mimo, iż najprawdopodobniej wszystko przebiegło bez problemów to losy platformy są niepewne. Cały projekt został zbudowany w ramach programu Constellation i miał służyć jako platforma dla rakiet typu Ares I. Obecnie wiemy, iż program Constellation został zarzucony na rzecz wizji Flexible Path. Według tej nowej polityki kosmicznej zakłada się powstanie ciężkiej rakiety nośnej, która prawdopodobnie będzie oparta o proponowaną od kilku lat rodzinę Jupiter w architekturze DIRECT. Oznacza to, iż nowo powstała platforma ML musiałaby wymagać modyfikacji aby uczynić ją kompatybilną z nową rakietą. Tutaj pojawiają się głosy, iż koszt modyfikacji może być nieopłacalny w porównaniu do kosztów jakie należałoby ponieść aby zbudować podobną konstrukcję od podstaw. Czy platforma ML trafi na przysłowiowy złom? Czy może jednak jakieś elementy tej konstrukcji zostaną wykorzystane? Obecnie trudno odpowiedzieć na te pytania. Z pewnością dowiemy się więcej, gdy prace nad nową rakietą nabiorą tempa.

Rozbiórka LC-39B
Według pierwotnych założeń wywodzących się z programu Constellation stanowisko startowe 39B miało zostać oczyszczone ze wszelkich wież startowych, które obsługiwały starty wahadłowców. Mimo zmiany polityki kosmicznej te założenia nadal są aktualne i prace nad demontażem wyposażenia na LC-39B już się rozpoczęły. W pierwszej kolejności zabezpieczono podłoże nim przy stanowisku startowym pojawił się ciężki sprzęt. Rozpoczęto także prace demontażowe w pomieszczeniu, gdzie dostarczany był ładunek dla wahadłowca tzw. Payload Checkout Room (PCR) – PCR znajduje się wewnątrz ruchomej struktury Rotating Service Structure (RSS). Obecnie trwają też już prace nad demontażem elementów konstrukcyjnych RSS. Najważniejsze prace demontażowe przy RSS a także struktury Fixed Service Structure (FSS) powinny zostać ukończone w okolicach grudnia tego roku.

Z całą pewnością interesujące jest to co stanie się z główną kratownicą struktury FSS oraz innym wyposażeniem stanowiska LC-39B. Niektóre z tych elementów mają przecież wartość historyczną. Dla przykładu kratownica struktury FSS niegdyś była elementem konstrukcyjnym wieży startowej używanej w programie Apollo. Być może część z tych elementów ocaleje przed zniszczeniem w postaci eksponatów muzealnych.

Źródło: NASA

Prace rozbiórkowe przy stanowisku LC-39B (NASA)

Comments are closed.