STS-133: ukończone TCDT

0

W piątek wieczorem załoga misji STS-133 ukończyła ćwiczenia TCDT (Terminal Countdown Demonstration Test). Trwają przygotowania do startu promu kosmicznego, który planowany jest na 1 listopada 2010 roku.

O rozpoczęciu ćwiczeń TCDT informowaliśmy wcześniej w tym artykule. We wtorek (12.10.2010) astronauci przybyli na Florydę, by dokonać symulacji startu a także m.in. dokonać inspekcji ładunku zanim drzwi ładowni promu zostaną zamknięte. Testy przebiegły pomyślnie a drzwi ładowni promu Discovery zostały zamknięte w sobotę (16.10.2010).

Trwają prace przygotowawcze przed startem. Jak na razie napotkano małe problemy techniczne – drobny wyciek paliwa hipergolicznego oraz problemy z grzejnikami zamontowanymi w module PMM. Te problemy wydają się jednak być stosunkowo proste do rozwiązania i nie zagrażają opóźnieniem startu misji.

Kolejnym ważnym etapem będzie przegląd FRR (Flight Readiness Review), w trakcie którego inżynierowie misji ocenią stopień przygotowania promu oraz infrastruktury naziemnej do misji STS-133. Ten przegląd powinien nastąpić pod koniec przyszłego tygodnia.

Start promu Discovery do misji STS-133 planowany jest na 1 listopada, na godzinę 21:40 CET (już po zmianie czasu na zimowy).

Misja STS-133 jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym – LINK

Comments are closed.