Loty do NEO: dokument Lockheed Martin

0

Kilka dni temu wspominaliśmy o koncepcji lotów do planetoid bliskich Ziemi za pomocą dwóch kapsuł Orion. Firma Lockheed Martin opublikowała dokument, w którym bardziej szczegółowo opisuje problematykę takich wypraw. W części głównej artykułu znajduje się link do tego ciekawego dokumentu.

Firma Lockheed Martin prowadzi prace koncepcyjne nad wyprawą do planetoidy NEO. Pierwotnie proponowano użycie kapsuły Orion oraz modułu mieszkalnego lądownika Altair (znikoma grawitacja planetoid oznacza, że nie trzeba dużych zbiorników paliwa). Później proponowano użycie dwóch standardowych kapsuł Orion, połączonych ze sobą za pomocą węzłów cumowniczych. Niedawno pojawiła się propozycja modyfikacji jednej z kapsuł Orion. Zmodyfikowana kapsuła Orion byłaby lepiej przystosowana do prac poza niską orbitą wokółziemską a także do spacerów kosmicznych. Ta kapsuła nie byłaby przystosowana do powrotu na Ziemię a zaoszczędzona w ten sposób masa mogłaby być wykorzystana na dodatkowy sprzęt, potrzebny dla misji. Grafika w galerii tego artykułu prezentuje proponowaną koncepcje misji do planetoidy NEO.

Niedawno ukazał się dokument firmy Lockheed Martin, opisujący problematykę lotów do planetoid NEO. W tej chwili wydaje się być całkiem możliwe, że lot do takiej planetoidy mógłby być zrealizowany przy pomocy dwóch kapsuł Orion jeszcze przed końcem tej dekady. Potencjalnymi celami wyprawy są obiekty o wielkości kilku-kilkudziesięciu metrów o orbitach zbliżonych do ziemskiej. Przewiduje się, że wyprawa trwała by około sześć miesięcy.

Dokument można przeczytać pod tym linkiem (plik .pdf).

Comments are closed.