Chiny wystrzeliły satelitę YaoGan Weixing-10

0

Tuż przed godziną pierwszą w nocy czasu CEST z kosmodromu Taiyuan, znajdującego się w prowincji Shanxi wystartowała rakieta nośna ChangZheng 4C z satelitą Yaogan-10, mającym według oficjalnej wersji przeprowadzać badania naukowe, dostarczać materiałów potrzebnych do wykonania map terenowych oraz danych umożliwiających oszacowanie płodów rolnych.

Nieoficjalnie jednak mówi się, że satelita ten jest w istotnie urządzeniem o przeznaczeniu wywiadowczym, wyposażonym w radar o syntetycznej aperturze (SAR), zdolny do obserwacji obiektów w każdych warunkach pogodowych oraz oświetleniu.

{youtube}6tMc3r8wR6Y{/youtube}
Zapis startu rakiety CZ-4D z satelitą Yaogan-10
(BTC/Youtube/wini001)

Był to już szósty start chińskiej rakiety w tym roku. Wielu specjalistów uważa, że satelity serii Yaogan, umieszczane na orbicie okołoziemskiej od 2006 roku, są w istocie częścią nowej konstelacji wywiadowczej, zbierającej dane przy użyciu kamer wysokiej rozdzielczości oraz radarów. Według kilku niezależnych źródeł Yaogan-10 został umieszczony na orbicie o wysokości około 600 kilometrów, o inklinacji 97.8 stopnia – optymalnej do obserwacji całej powierzchni globu w przeciągu 24 godzin.

Poprzedni start w ramach misji Yaogan (Yaogan-9) miał miejsce w marcu, kiedy wyniesiono satelitę tej konstelacji oraz dwa satelity utrzymujące formację, stanowiące przypuszczalnie urządzenia zdolne do radiotriangulacji okrętów na oceanach.

Informacja o starcie została podana w mediach na 24 godziny przed startem, co jest typową, chińską polityką w przypadku tajnych ładunków wojskowych.

Źródło: SpaceflightNow.com

Comments are closed.