Ciekawa książka o programie STS

0

Kilka dni temu ukazała się informacja, że w na początku przyszłego roku zostanie wydana ciekawa książka o programie amerykańskich wahadłowców. Książka jest współtworzona przez wiele znakomitych postaci – w tym nie tylko inżynierów tego programu.

Wayne Hale – jeden z najbardziej znanych inżynierów programu wahadłowców (od kilku godzin na emeryturze!), ogłosił tę informację na 28 lipca na swoim blogu. O czym będzie ta książka i czym będzie się różnić od setek innych, które są już dostępne?

Pomysł na książkę narodził się “krótko po ogłoszeniu przez prezydenta Busha zakończenia programu STS w roku 2010”*. Jedną z osób, które od początku pracowały nad tą książką był właśnie Wayne Hale. Zdecydowano, że ta publikacja powstanie w oparciu o kilka zasad – ma się mieścić w jednym tomie (około 700 stron), być dokładna na poziomie technicznym, być rzetelna oraz napisana w większości przez osoby biorące bezpośrednio udział w programie. Łącznie w książce znajdą się sekcje i cytaty pochodzące od ponad 30 astronautów, inżynierów, laureatów nagrody Nobla oraz amerykańskich prezydentów.

Głównym celem tej książki będzie wytłumaczenie, dlaczego wahadłowiec był tak odmienny od swych założeń z lat 70. XX wieku – czemu był tak skomplikowany i drogi w obsłudze. Będzie to także zestawienie osiągnięć i porażek programu STS.

W ostatni wtorek (27 lipca) miało miejsce ostatnie spotkanie najważniejszych autorów tej książki. Od tego momentu trwa proces korekty. Książka powinna być wydana na początku 2011 roku. Gdy tylko bardziej szczegółowe informacje na temat tej książki zostaną ujawnione, obiecujemy o nich napisać!

Źródło wiadomości – blog Wayne Hale.

* Z uwagi na opóźnienia w programie STS oraz prawie pewną misję STS-135, program wahadłowców zakończy się w 2011 roku.

Comments are closed.