Pierwsza jazda Curiosity

0

Curiosity odbył wczoraj pierwsza próbną jazdę w  hali, w której jest budowany w Jet Propulusion Laboratory, rozpoczynając tym samym serie testów, które mają potwierdzić, że pojazd jest gotowy do lotu na Marsa.

W otoczeniu naukowców marsjański pojazd wykonał kilka jazd w przód i w tył oraz sprawdzono skręty. Było to pierwsze tego typu sprawdzenie układu napędowego po integracji pojazdu. Do tej pory wykonywane były jedynie testy kół “w powietrzu”.

Pojazd podłączony był za pomocą kabli do zasilania elektrycznego. Wykonywano jedynie najprostsze komendy: jedź do przodu, do tyłu itd. Nie używano oprogramowania które na Marsie ma wspomagać podejmowanie decyzji w czasie jazdy. Sprawdzono przede wszystkim poprawność działania silników napędzających Curiosity. Przetestowano także układ kierowniczy pojazdu.

W tej chwili Curiosity jest skompletowany w około 80-90% i do końca budowy brakuje mu głównie ramienia i części elektroniki. Około 500 inżynierów pracuje nad tym projektem w samym JPL.

Bardziej dokładne testy napędu planowane są po skończeniu montażu reszty elektroniki. Będzie również sprawdzane specjalne oprogramowanie, które na Marsie będzie podejmowało niektóre decyzje za ludzi bo z powodu opóźnienia przesyłu sygnału z Ziemi na tą planetę niemożliwe jest szybkie reagowanie na niespodziewane zdarzenia.

Równolegle także trwa przygotowanie osłony termicznej dla tej misji oraz systemu lądowania. Zgodnie ze słowami jednej z osób odpowiedzialnych za przygotowania wszystko przebiega jak na razie zgodnie z planem i MSL powinien być gotowy na przyszłą jesień do wystrzelenia.

{youtube}fwSfFDan16o{/youtube}
Nagranie z testu. Credit: użytkownik dzz0615 z serwisu youtube.com

Źródła: SFN

Model łazika MSL (z prawej) obok modelu łazika z misji Mars Pathfinder / Credits - NASA

Comments are closed.