Relacja z Farnborough Airshow 2010

0

Co dwa lata w połowie lipca w hrabstwie Hampshire w Wlk. Brytanii odbywają się jedne z największych w Europie targi lotnicze – Farnborough Airshow. W tym roku przedstawiciel serwisu kosmonauta.net wybrał się na nie. Zapraszamy do relacji z Farnborough Airshow 2010, oczywiście związanej z astronautyką.

Przedstawiciele firm zajmujących się technologiami lotniczymi, obronnymi oraz kosmicznymi zjeżdżają się, aby przeprowadzić rozmowy biznesowe, zaprezentować swoje najnowsze osiągnięcia techniczne oraz ogłosić podpisane kontrakty (łączna suma zamówień ogłoszonych w ciągu 5 dni osiągnęła już wielkość 47 miliardów USD).

Choć w środę (21 lipca 2010) dzień był z założenia poświęcony kosmosowi (Space Day) to nie było to szczególnie widoczne. Organizacji i firm z przemysłu kosmicznego było zaledwie kilkanaście. Temu gronu przewodziły ESA, ASI (Włoska Agencja Kosmiczna) oraz EADS Astrium. Łącznie cała ich przestrzeń zajmowała tylko skromną część jednej z czterech hal wystawowych, choć jak się później dowiedziałem było to i tak więcej niż w latach poprzednich. Ekspozycje przedstawiały ich najnowsze projekty. Zdjęcia niektórych z nich ilustrują artykuł.

Jednym z ważniejszych wydarzeń tego dnia było przemówienie brytyjskiego ministra ds. nauki Davida Willettsa, w którym ogłosił podpisanie porozumienie o współpracy UK Space Agency z jej odpowiednikami w USA i Rosji. Ponadto, Willetts ogłosił też budowę Centrum Obserwacji Ziemi (Earth Observation Hub) w Harwell, w hrabstwie Oxford, które ma być zbudowane przez Astrium. Inwestycja ta ma pomóc w zbieraniu, analizie i monitorowaniu sygnałów o zmianach klimatycznych na naszej planecie. W innych punktach wystąpienia minister zapowiedział rozpoczęcie pilotażowego programu wysyłania satelitów CubeSat oraz powołanie programu stypendialnego dla naukowców z dziedziny astronautyki.

W tym samym czasie w innej części kompleksu wystawienniczego podpisane zostało porozumienie pomiędzy przedstawicielami Farnborough International Ltd. oraz Bahrain International Airshow, którego wynikiem ma być ścisła współpraca przy organizacji pokazów lotniczych w Zatoce Perskiej w styczniu roku 2012. Będzie to doskonała okazja dla wystawców do zaprezentowania się przed tym ciekawym rynkiem.

Po południu, tak jak w ciągu całego tygodnia, można był podziwiać w locie maszyny takie jak m.in. Airbus 380, F-16 oraz pokazy akrobacji lotniczych specjalnej jednostki RAF – eskadry Red Arrows.

Relację przesłał nasz wysłannik na Farnborough Airshow – Tadeusz Kocman.

Źródła oraz więcej informacji:
galeria zdjęć

http://www.ukspaceagency.bis.gov.uk/18923.aspx

http://www.ukspaceagency.bis.gov.uk/19129.aspx
Brytyjski Minister Nauki David Willetts (po lewej) i Administrator NASA Charles Bolden prezentują podpisane porozumienie. / Credits - UK Space AgencyPodpisanie kontraktu pomiędzy przedstawicielami Bahrain Int.Airshow i Farnborough Airshow Ltd. / Credits - Tadeusz KocmanMakieta satelity geolokacyjnego Galileo / Credits - Tadeusz KocmanMakieta teleskopu Herschel / Credits - Tadeusz Kocman

Comments are closed.