Korekta kursu w kierunku Plutona

0

Misja New Horizons odpaliła na 35,6 sekundy silniki wyrównując trajektorię lotu. W czasie odpalenia silników znajdowała się 2,4 miliarda km, czyli ponad 2 godziny świetlne od Ziemi.

Od startu w styczniu 2006 roku sonda cztery razy poprawiała kurs, ostatnim razem w 2007 roku. Drobna zmiana kursu została spowodowane przez produkowaną przez reaktor sondy emisję energii cieplnej, która odbijała się od anteny wysokiego zysku. Przez lata skumulowany efekt musiał zostać wyrównany.

Sonda większość czasu spędza w uśpieniu. Uruchamiana jest tylko okazyjnie w celu sprawdzania systemów, testów oraz obserwacji astronomicznych. 25 lutego bieżącego roku sonda przebyła dokładnie połowę trasy z Ziemi do Plutona. Przelot koło planety karłowatej i jej trzech księżyców planowany jest na 15 lipca 2015 roku. New Horizons zbliży się na odległość 12,500 km od powierzchni Plutona.

W marcu 2011 roku sonda minie orbitę Urana. Po odwiedzinach Plutona planuje się dokonać przelotu koło kolejnych objektów Pasa Kuipera, jednakże celów jeszcze nie wybrano.

O Plutonie i nowych mapach wykonanych przez teleskop Hubble’a pisaliśmy tutaj. Na dokładniejszy obraz Plutona pozostaje nam poczekać jeszcze parę lat.

Źródło

Comments are closed.