Dzisiejsze dokowanie Progressa odwołane

0

Planowane na dzień dzisiejszy, na godzinę 18:58 CEST, dokowanie rosyjskiego bezzałogowego statku towarowego Progress 38P do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zostało odwołane! Automatyczna sekwencja dokowania została przerwana w momencie utraty łączności, na 25 minut przed zacumowaniem do stacji ISS.

W gotowości do manualnego przejęcia kontroli nad statkiem był dowódca ISS – Aleksander Skworcow. Został wtedy także rozłożony system manualnej kontroli – TORU. Nie poznano jednak przyczyny zerwania połączenia pomiędzy aktywną stroną systemu naprawdzania KURS znajdującej się na Progressie (KURS-A), a pasywną stroną systemu, która znajduje się na module Zvezda (KURS-P).

Tym samym Kontrola Misji z Moskwy (Russian Mission Control Center, Korolev) zarządziła abort dokowania. Statek Progress 38P w chwili obecnej oddalił się już na bezpieczną odległość (ponad 6 kilometrów) od ISS. Nie ma jak na razie oficjalnej informacji o dacie kolejnej próby dokowania, jednak komentator NasaTv przekazuje, iż najprawdopodobniej będzie to niedziela z uwagi na potrzebę przeznaczenia 48 godzin na dokładne zbadanie problemu oraz samą istotę manewrów orbitalnych.  

Załoga przez cały czas trwania dzisiejszych manewrów była bezpieczna. Warto zaznaczyć, że podobna sytuacja, kiedy odwołano próbę dokowania Progressa, miała miejsce w sierpniu w 1994 roku (dokowanie odbywało się  wtedy jeszcze do rosyjskiej stacji Mir). 3 lata później podczas próby dokowania, także do stacji Mir, miał miejsce jeden z najgroźniejszych wypadków na orbicie. Statek Progress M-34 wymknął się z pod manualnej kontroli podczas testowego dokowania i wpadł na panele słoneczne stacji, a następnie uderzył w naukowy moduł Spektr, powodując jego rozszczelnienie i dekompresję. Załoga wyszła z tego cało, były to jednak bardzo dramatyczne chwile.

{youtube}0mBzP69cqmk{/youtube}
Animacja ukazująca zderzenie Progressa M-34 ze stacją Mir 25. czerwca w 1997 roku / Credits: youtube.com, ZeroScam

Źródło: NASA

Comments are closed.