NASA uruchomiła przyrząd SXI satelity GOES-15

0

Początkowo uważany za stracony, po kilku tygodniach diagnostyki i szukania rozwiązań, uruchomiony został instrument Solar X-Ray Imager satelity meteorologicznego GOES-15.

GOES-15 (GOES-P) jest najnowszym amerykańskim geostacjonarnym satelitą pogodowym, wyniesionym 4 marca 2010 rakietą Delta IV. W związku z przywróceniem funkcjonowania instrumentu, NASA opublikowała pierwsze fotografie wykonane przezeń.

Głównymi przyrządami statku są kamery pracujące w świetle widzialnym i podczerwonym, które wykonują zdjęcia pokrywy chmur nad obiema Amerykami. SXI stanowi dodatkowy przyrząd obserwujący, tzw. „pogodę słoneczną”, istotną między innymi dla planowania tras międzykontynentalnych samolotów, ochronę satelitów, funkcjonowanie przesyłowych linii energetycznych. Funkcjonowanie wymienionych urządzeń jest uzależnione od aktywności słonecznej, a SXI właśnie ją monitoruje. Dane z GOES są używane przez ministerstwo obrony USA, agencje NOAA i NASA, czy amerykański urząd nadzoru lotniczego, FAA.

Po wyniesieniu satelity okazało się, że przyrząd nie może wykonywać zdjęć Słońca, bo najwidoczniej doznał usterki elektrycznej, skutkującej niewystarczającym napięciem zasilającym.

Po kilku tygodniach diagnozowania stanu instrumentu, 3 czerwca, udało się normalnie uruchomić przyrząd. Bezpośrednia przyczyna usterki pozostaje nieznana. Inżynierowie wytypowali 12 elementów układu zasilania i kamery przyrządu, które mogły być odpowiedzialne za problem.

Technicy wiedzieli, że niektóre z nich nie są niezbędne i krytyczne dla SXI; wiedzieli też, że celowe włącznie instrumentu spowoduje rozgrzanie się części z tych 12 elementów, i jeśli będzie ona uszkodzona, to przepali się likwidując zwarcie i przywracając normalne, pod względem elektrycznym, działanie instrumentu.

Nie mając w zapasie innego wyjścia, obsługa satelity wykonała proces testów zasilania i przepalenia wadliwego elementu poprzez przegrzanie go. Po 16 godzinach prac element przegrzał się, zwarcie zniknęło, a instrument rozpoczął pracę.

Obsługę czeka jeszcze wielokrotne testowanie SXI pod względem jakości danych, ale wstępne informacje o działaniu wskazują, że przyrząd działa normalnie.

Misję można śledzić poprzez stronę domową satelity GOES-P.

Źródło: Spaceflight Now

Comments are closed.