21km łazika Opportunity

0

Nasz ostatni artykuł dotyczący Opportunity informował o anomalii z jednym z serwomechanizmów masztu PMA. Wygląda na to, że problem okazał się niegroźny. Dzięki temu w ciągu ostatnich kilku dni łazik Opportunity pokonał dystans około 140m w kierunku wschodnim. Tym samym całkowity dystans pokonany na powierzchni Marsa przekroczył już 21km.

Przypomnijmy, 30 maja podczas dnia marsjańskiego Sol-2257 zanotowano niespodziewany błąd ustawienia masztu Pancam Mast Assembly (PMA) na którym znajdują się m.in. kamery navcam oraz pancam. Maszt PMA nie wykonał zaplanowanego obrotu w osi azymutalnej. W dniu Sol-2259 postanowiono wykonać szereg testów diagnostycznych serwomechanizmów odpowiedzialnych za ruch masztu PMA. Wynik tych prób był zadowalający – nie stwierdzono żadnego problemu. Ponieważ anomalia z dnia 2257 nadal pozostawała nierozwiązana, zdecydowano się na przeprowadzenie kolejnych dodatkowych testów w dniach Sol-2261, 2262 i 2265. W każdym przypadku realizowana próba wykazywała poprawne działanie serwomechanizmu w osi azymutalnej. Dalsza analiza danych doprowadziła osoby odpowiedzialne za przebieg misji łazika Opportunity do wniosku, iż najprawdopodobniej winnym był miniaturowy spektrometr emisyjny podczerwieni tzw. Miniature Thermal Emission Spectrometer (Mini-TES). Ten niewielki spektrometr podobnie jak kamery navcam i pancam znajduje się na maszcie PMA i służy do identyfikacji składu skał i gleby oraz wykonywanie profili temperaturowych atmosfery. Najprawdopodobniej przyczyną anomalii w działaniu azymutalnego serwomechanizmu PMA był brak sygnału ze spektrometru – serwomechanizm miał wykonać ruch dopiero po dotarciu sygnału z Mini-TES. Okazuje się, że nie jest to pierwsza taka anomalia działania instrumentu Mini-TES. Podobny błąd zanotowano podczas dnia Sol-2250. Obecnie trwa szczegółowa analiza co do przyczyn takiego zachowania i ewentualnych sposobów poradzenia sobie z tym problemem.

Po wstępnym wyjaśnieniu niewłaściwego zadziałania mechanizmu PMA Opportunity ponownie ruszył w dalszą drogę w kierunku wschodnim. W dniach Sol-2270 i Sol-2272 wykonał dwa przejazdy notując podczas każdego z nich następujące odległości: pierwszy ponad 70m oraz drugi o wartości prawie 72m. Podczas tego ostatniego licznik mierzący całkowity dystans pokonany przez łazik na powierzchni Marsa przekroczył wartość 21km. Obecnie Opportunity znajduje się około 10-11km od krateru Endeavour. Dla porównania, odległość w linii prostej od krateru Victoria wynosi już 6km, a od miejsca lądowania w kraterze Eagle około 12km.

Źródło: NASA

Grafika obrazująca maszt PMA z kamerami navcam, pancam i spektrometrem Mini-TES (NASA/JPL)

Zbliżenie na górną część masztu PMA. Widoczne są elementy składowe spektrometru Mini-TES (NASA/JPL)

Ponieważ kamery są umieszczone na wspólnym maszcie co spektrometr Mini-TES, więc możliwe jest połączenie danych z obu instrumentów (NASA/JPL)

Zdjęcie wnętrza krateru Eagle (miejsce lądowania) z nałożonymi danymi ze spektrometru Mini-TES (NASA/JPL)

Comments are closed.