NASA wyśle statek w koronę słoneczną!

0

NASA zdecydowała się na wysłanie statku mającego zbadać bezpośrednio koronę naszej najbliższej gwiazdy, Słońca. “Zamierzamy odwiedzić żyjącą, pracującą gwiazdę po raz pierwszy w historii”, zapowiada Lika Guhathakurta z kierownictwa NASA. “To dotąd niepoznany region Układu Słonecznego i możliwości jego odkrywania są ogromne”.

Misję ochrzczono nazwą “Solar Probe+”. Będzie to statek odporny na bardzo wysoką temperaturę, który zanurzy się w najwyższe partie atmosfery Słońca, gdzie będzie mógł bezpośrednio badać wiatr słoneczny i pole magnetyczne. Pojazd zostanie wysłany około 2015 roku.

Naukowcy mają nadzieję, że w ciągu swojej siedmioletniej misji sondy, uda się im rozwiązać dwie zagadki astrofizyki: wysoką temperaturę korony słonecznej i mechanizm rozpędzania cząstek wiatru słonecznego.

Misja jest jeszcze na wstępnym etapie projektowania. Za ten etap i skonstruowanie statku odpowiada Applied Physics Laboratory, APL. APL odpowiada także za budowę sondy Merkurego, MESSENGERa. Nazwa misji, Solar Probe+, odnosi się do projektu APL z 2005 o nazwie Solar Probe.

Sonda zbliży się do Słońca na 7 milionów kilometrów. W tej odległości, powłoka statku będzie poddana temperaturze około 1400oC i poziomowi promieniowania, jakiemu żaden inny statek nie był do tej pory poddany. Naturalnie, statek będzie korzystał z zasilania ogniwami słonecznymi. Panele ogniw będą chłodzone cieczą, a gdy Słońce będzie świeciło dla nich zbyt intensywnie, skrzydła paneli będą mogły zostać schowane za osłonę. Słońce widziane z orbity sondy będzie około 23 razy większe niż widziane z powierzchni Ziemi.

Jednym z instrumentów Solar Probe+ będzie Hemispheric Imager wykonujący trójwymiarowe przekroje korony słonecznej, podobne do skanów tomografem komputerowym.

Jeśli start sondy odbędzie się w maju 2015, Solar Probe+ rozpocznie misję przy końcu 24. cyklu słonecznego, a zakończy ją na początku 25. cyklu, w 2022 roku. Pozwoli to na obserwacje Słońca na różnych etapach jego aktywności.

Solar Probe+ będzie wielokrotnie zanurzał się w koronie słonecznej wykorzystując asysty grawitacyjne Wenus. Statek zbliży się do tej planety siedem razy w ciągu 6 lat, przy okazji badając również naszą kosmiczną sąsiadkę.

Źródło: SpaceDaily.com

Comments are closed.