Przygotowania do lotu satelity telekomunikacyjnego Hylas

0

W połowie maja w Bangalore w Indiach zakończono testy, opierające się na ekspozycji satelity Hylas na warunki zbliżone do kosmicznych w specjalnej komorze próżniowej, w której jest on na przemian poddawany oddziaływaniu ekstremalnych temperatur z jakimi będzie musiał zmierzyć się kilkukrotnie przez pierwsze cztery tygodnie swojego funkcjonowania na orbicie okołoziemskiej (i później choć już bez tak drastycznych zmian). To najbardziej wymagający test przed startem satelity, który ma za zadanie zbadać działanie jego systemów oraz jakość wykonania jego elementów. Po zakończeniu ostatecznych testów, satelita Hylas zostanie przygotowany do transportu, a następnie wysłany do ośrodka w Kouru w Gujanie Francuskiej, gdzie będzie oczekiwać na start w Sierpniu bieżącego roku.

Satelita telekomunikacyjny Hylas powstaje w ramach współpracy pomiędzy ESA a firmą Avanti Communications i ma zaspokoić europejskie zapotrzebowanie na usługi szerokopasmowe, które wykraczają poza możliwości sieci naziemnej, w tym dostęp do sieci Internet dla kilkuset tysięcy użytkowników oraz transmisję do 30 kanałów w standardowej lub 15 kanałów w standardzie High Definition.

Głównym wykonawcą kontraktu jest firma Astrium UK, która ma za zadanie zaprojektować i wykonać satelitę oraz jego główny ładunek transponderów działających w pasmach Ku oraz Ka. Dostawcą platformy satelitarnej jest indyjska agencja kosmiczna ISRO. Wyposażenie składające się na system komunikacyjny zostało dostarczone przez różne europejskie i kanadyjskie firmy, w tym między innymi TESAT, ComDev oraz Casa Espacio.

Kontrakt pomiędzy ESA a Avanti Communications został zawarty w 2006 roku. Satelita ma funkcjonować przez 15 lat i zostanie umieszczony na orbicie geostacjonarnej na pozycji 33,5 stopnia długości geograficznej zachodniej.

Źródło: ESA

Comments are closed.