Podnoszenie orbity Stacji Kosmicznej

0

W zeszły czwartek orbita ISS została podniesiona o 7,5 km na 348×355 km. Dzisiejszego dnia dwa razy odpalone zostaną silniki Progressa M-05M. Zmiana wysokości ma na celu przygotowanie stacji do cumowania z Sojuzem za 9 dni.

Sojuz TMA-19 z trzyosobową rosyjsko-amerykańską załogą planowo ma wystartować przed północą z 15 na 16 czerwca. Dwa dni później nastąpi cumowanie z ISS. Zarówno w przypadku misji wahadłowców jak i sojuzów stacja musi zostać umieszczona na orbicie umożliwiającej najkorzystniejsze oświetlenie podczas cumowania.

Po ostatniej misji Atlantisa (STS-132) stacja ważyła ponad 369 ton. W tej chwili ISS jest podnoszona poprzez paliwo dostarczane statkami towarowymi Progress, ATV i HTV. W przyszłości rola podnoszenia orbity ISS może zostać przekazana w ręce silnika VASIMR. Prototyp silnika plazmowego firmy Ad-Astra ma zostać zainstalowany na ISS w ciągu najbliższych pięciu lat.

Codziennie ISS opada o kilkadziesiąt metrów. Efekt spowodowany jest tarciem śladowej atmosfery ziemskiej. Na rok 2010 zaplanowano 6 misji Progressów do Stacji. Każdy lot przywiezie między 850 a 1100 kg paliwa.

Źródło: RIA Novosti

Comments are closed.