NASA: dalsze zmiany i ich konsekwencje

0

Od czasu naszego kwietniowego podsumowania wydarzeń związanych z NASA miało miejsce kilka ważniejszych wydarzeń. W tym artykule spróbujemy dokonać analizy tych wydarzeń.

1. Udany start rakiety Falcon 9
4 czerwca 2010 roku prywatna rakieta Falcon 9 dokonała udanego pierwszego lotu. Reakcja administratora NASA była bardzo entuzjastyczna. Charles Bolden uważa, że udany start tej rakiety zwiększa zaufanie do prywatnych firm realizujących program COTS, dzięki któremu ładunki oraz (docelowo) ludzie będą dostarczani do i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Warto tutaj dodać, że udział sektora prywatnego w lotach załogowych jest jednym z ważnych elementów nowej wizji rozwoju NASA. Oświadczenie administratora NASA można przeczytać pod tym linkiem.

2. Koniec współpracy z Caltech?
Caltech – uniwersytet z Kalifornii – po blisko 50 latach zarządzania Jet Propulsion Laboratory (JPL) może zakończyć współpracę. 24 maja 2010 roku NASA ogłosiła zainteresowanie znalezieniem nowej organizacji, która kierowałaby tą jednostką badawczą. Tą organizacją może być uniwersytet, konsorcjum uniwersytetów, komercyjną firmę z przemysłu lub organizację typu non-profit. Oficjalny powód podawany przez NASA to ‘chęć poprawy przejrzystości działania agencji’. Nieoficjalnie jednak wspomina się o problemach przy współpracy i przejrzystości kontraktów pomiędzy NASA a Caltech. Na przestrzeni ostatnich lat zdarzały się przypadki, w których NASA zapłaciła za dużo za niektóre kontrakty (wartości rzędu kilkunastu milionów dolarów), co zawsze odbija się negatywnie na amerykańskiej agencji kosmicznej. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, by znalazł się odpowiedni zarządca o podobnym doświadczeniu co Caltech. Więcej informacji na temat tego wezwania można przeczytać pod tym linkiem.

3. Constellation a fundusze
Choć w nowej wizji rozwoju agencji kosmicznej USA nie ma miejsca na program Constellation, to prace nad nim wciąż trwają. Dzieje się tak, bowiem na rok fiskalny 2010 wciąż są na to przeznaczone fundusze(które zostały zaakceptowane na początku 2009 roku, jeszcze przed obradami komisji Augustine). NASA twierdzi, że firmy pracujące przy tym programie przekroczyły planowane wydatki o blisko jeden miliard dolarów. NASA ostrzegła firmy, że ich postępowanie może nie być zgodne z obowiązującym amerykańskim prawem i wymogła na nich odpowiednie dopasowanie prac do zatwierdzonego wcześniej budżetu w wysokości 3,5 miliarda dolarów. W wielu przypadkach szukanie oszczędności będzie się równać zwolnieniom setek pracowników a nawet całkowitym zatrzymaniem programu. Według pewnych źródeł Charles Bolden postanowił jednak, że niektóre zaawansowane prace nie zostaną zatrzymane. Są to prace związane z kapsułą Orion oraz silnikiem J-2X. Więcej na ten temat można przeczytać pod tym linkiem.

4. Problemy budżetowe w najbliższych latach?
Pojawiły się niedawno niepokojące informacje na temat możliwych ograniczeń budżetowych. Administracja Baracka Obamy proponuje by wszystkie amerykańskie rządowe organizacje zidentyfikowały najmniej ważne programy, na których można by dokonać odpowiedni procent cięć. Ta propozycja może lub może nie dotyczyć NASA, która możliwe, że ma nieco inny status od innych rządowych organizacji – jeśli wierzyć zdaniom wygłoszonym podczas wystąpienia prezydenta USA na Florydzie. Więcej na ten temat można przeczytać pod tym linkiem. Warto tu dodać, że niedawno tematem jednego z naszych artykułów były problemy finansowe ESA.

5. Wciąż brak decyzji Kongresu i Senatu USA w sprawie nowej wizji NASA
Wciąż nie zapadła jeszcze żadna decyzja ze strony Kongresu i Senatu USA odnośnie nowej wizji rozwoju NASA. W ostatnich tygodniach trwały przesłuchania – wypowiadali się między innymi astronauci Neil Armstrong oraz Eugene Cernan. Pojawił się również pomysł “podpięcia” ustawy zakazującej anulowanie Constellation do bardziej “popularnej” propozycji ustawy, jednak brak dalszych informacji na ten temat. Można założyć, że przez kilka najbliższych tygodni trwać będzie polityczna walka związana z NASA w Kongresie i Senacie USA oraz specjalnych komisjach działajacych przy nich.

Źródła informacji – wcześniejsze artykuły umieszczone na serwisie kosmonauta.net

Comments are closed.