Ostatnia próba nawiązania łączności z Phoenixem

0

Między 17 a 21 maja NASA podejmie czwartą i ostatnią próbę nawiązania łączności z lądownikiem Phoenix Mars Lander.  Lądownik nie był przystosowany do przetrwania marsjańskiej zimy, jednak wciąż są minimalne szansę, że przy dostatecznej ilości światła słonecznego urządzanie podejmie pracę na nowo.

Próbę skontaktowania się z lądownikiem podjęta zostanie poprzez sztucznego satelitę Marsa, sondę Mars Odyssey, między 17 a 21 maja. W tym czasie sonda przeleci nad Phoenixem 61 razy. Do tej pory, w styczniu, lutym i kwietniu 2010 sonda była w zasięgu łączności PML około 150 razy, jednak nie wykryto sygnałów radiowych z lądownika.

W 2008 roku sonda przepracowała 5 miesięcy wobec planowanej 3 miesięcznej misji badania lodu, gleby i atmosfery Marsa. Z uwagi na wybrane miejsce badań, północny biegun Marsa, gdy nad ten teren nadeszła zima, ilość energii słonecznej generowanej przez ogniwa słoneczne lądownika, zgodnie z założeniami, nie wystarczały do podtrzymania jej działania.

Istnieje jednak niewielka szansa, że krytyczne dla lądownika podsystemu nie uległy uszkodzeniu i sonda samodzielnie wznowi działanie, gdy Słońce na Marsie naładuje jej akumulatory. Z tego powodu NASA podejmuje okresowe nasłuchy lądownika. Majowe próby będą jednak ostatnimi. 13 maja na północnej półkuli Marsa wystąpi letnie przesilenie – Słońce będzie znajdowało się najwyżej nad horyzontem w ciągu całego roku.

Źródło: marsdaily.com

Comments are closed.