Proba-2 spogląda na Ziemię

0

Niedawno wyniesiony europejski satelita Proba-2 przeznaczony do badań Słońca, dostarczył interesujących zdjęć Ziemi – podobne widoki na rodzimą planetę mieliby astronauci, gdyby sięgnęli wysokości 800 kilometrów.

Proba-2 to satelita technologiczno-naukowy wyniesiony 2 listopada 2009 rakietą Rokot, wraz z satelitą SMOS. Dwa z pięciu instrumentów na jego pokładzie przeznaczonych jest do badań Słońca. Trzy kolejne, do badań plazmy w przestrzeni kosmicznej. Mimo takiego przeznaczenia, satelita skierował swoją eXploration Camera (X-Cam), wielkości filiżanki espresso, na Ziemię.

Kamera X-Cam jest jedną z 17 technologii testowanych za pomocą 130 kg satelity. Wykonuje zdjęcia w paśmie światła widzialnego i bliskiej podczerwieni. Przykładowe zdjęcie przedstawia południową Argentynę, wraz z Buenos Aires (u góry po lewej) i rzeką Rio Negro. Ponieważ pole widzenia instrumentu wynosi ok. 100o, to w przybliżeniu taki widok na Ziemię miałby człowiek będący na orbicie satelity Proba-2, tak jak z wysokości 800 kilometrów.

Kamera X-Cam, obok moneta 1 euro, (c) ESA/Micro-Cameras and Space Exploration

X-Cam została zbudowana przez szwajcarską firmę Micro-Cameras & Space Exploration, która wykonała także kamery dla innych misji ESA: Proba-1, SMART-1, czy Rosetta (w 2014 roku powinniśmy zobaczyć zdjęcia powierzchni jądra komety nią wykonane). Misje ExoMars i BepiColombo również zostaną wyposażone w urządzenia optyczne tej firmy.

Źródło: ESA

Comments are closed.