Pierwszy lot GSLV Mark II zakończył się niepowodzeniem

0

Z indyjskiego kosmodromu Sriharikota o godzinie 12:57 CET wystartowała indyjska rakieta GSLV (Geostationary Launch Vehicle). Pierwsze dwa stopnie pracowały zgodnie z planem. Problemy rozpoczęły się po uruchomieniu nowego trzeciego stopnia.

Po raz pierwszy Indusi własnoręczne zbudowali stopień kriogeniczny. Z poprzednich lotach GSLV używano rozwiązań rosyjskich. Pierwsze informacje z lotu mówią, iż stopień zaczął koziołkować. Rakieta nie osiągnęła prędkości orbitalnej i zakończyła żywot w ocenie. Ładunek, satelita wielozadaniowy GSat-4, został stracony.

{youtube}pIsMUyowiKs{/youtube}
Indyjska telewizja NDTV o przygotowaniach do lotu (NDTV)

Poniżej prezentujemy nagranie części lotu rakiety, w trakcie której doszło do anomalii w działaniu trzeciego stopnia. Wyraźnie widać, że rakieta zaczyna zbaczać z kursu obniżając wysokość. Telemetria spływała na Ziemię do 505 sekundy lotu, co oznacza, że nie doszło do eksplozji i zniszczenia rakiety.

{japopup type=”youtube” content=”http://www.youtube.com/v/ohJAQipU4yI?hl=pl&fs=1″ width=”480″ height=”385″ title=”Moment odpalenia trzeciego stopnia oraz dalsze wydarzenia (indyjska telewizja, telanganafire)”}Moment odpalenia trzeciego stopnia oraz dalsze wydarzenia (indyjska telewizja, telanganafire){/japopup}

Źródło: forum nasaspaceflight

 

Wiadomość umieszczona na portalu www.kosmonauta.net

Comments are closed.