Oficjalne: polski udział w misji Phobos-Grunt!

0

Niedawno informowaliśmy o możliwym udziale Polski w misji Phobos-Grunt. Informacje okazały się być prawdziwe – umowa pomiędzy stroną polską a rosyjską została podpisana 2 kwietnia 2010 roku. Polski instrument nosi nazwę CHOMIK. Gratulacje dla CBK PAN!

Penetrator CHOMIK to instrument, które “przegryzie” się przez powierzchnię Fobosa – największego księżyca Marsa. Urządzenie to będzie tak zaprojektowane, że będzie w stanie pobrać próbkę nawet w przypadku natrafienia na lite i zwarte podłoże. Umowa weszła w życie 2 kwietnia 2010 roku. Start misji planuje się obecnie na listopad 2011 roku. Jeśli wszystko się powiedzie to w 2014 roku na Ziemię powrócą próbki zebrane przez CHOMIKa.

Fobos (inna często używana w języku polskim nazwa to Phobos) to największy księżyc Marsa. Jest to usiany wieloma kraterami niewielki i nieregularny księżyc (27x22x18 km), który krąży bardzo blisko Czerwonej Planety – średnia odległość to jedynie 9377 km. Dla porównania Księżyc krąży wokół Ziemi w odległości około 384400 km. Fobos od dawna fascynował ludzi – jednak niedawno znalazł się w centrum zainteresowania między innymi za sprawą Rosjan (misja Phobos-Grunt) oraz Amerykanów (jako potencjalny cel lotu załogowego w dalszej przyszłości).

Zdjęcie Fobosa wykonane w 2008 roku przez sondę MRO / Credits - NASA

Ten obiekt jest wciąż dużą zagadką dla naukowców. Nie znany jest skład i budowa Fobosa, choć wydaje się, że jest ona zbliżona do planetoid typu D. Co ciekawe, istnieją modele, według których pochodzenie tego typu planetoid to pas Kuipera! Ponadto, ten malutki księżyc Marsa nie może być litą skałą – jego gęstość to zaledwie 1,89 g/cm3, co sugeruje, że Fobos może być złożony z luźnej mieszaniny skał, związków organicznych i być może lodu. Stąd też pomysł by wysłać lądownik na Fobosa, skąd zebrane zostałyby próbki, które następnie powrócą na naszą planetę. Tym lądownikiem będzie Phobos-Grunt. Szacuje się, że Phobos-Grunt może zebrać nawet 160 g cennego materiału z Fobosa.

Gratulacje dla CBK PAN! Polski udział w tej misji z pewnością jest jednym z najważniejszych osiągnięć polskiej astronautyki.

Źródła informacji:
http://press.cbk.waw.pl/10/cbk10040801/index.html

http://mechatronics.cbk.waw.pl/aktualnosci/chomik-wgryzie-si%C4%99-w-grunt-zagadkowego-ksi%C4%99%C5%BCyca

http://press.cbk.waw.pl/10/cbk10040801/cbk10040801a_Fobos-Grunt_inf.pras.pdf

wątek na forum dotyczący misji Phobos-Grunt: LINK

Comments are closed.