Chiny wyznaczyły dwie astronautki

0

Chińskie media państwowe podały w środę, 10 marca, informację o wyznaczeniu dwóch kobiet, które polecą w kosmos jako część załóg przyszłych lotów.

Kobiety zostały powołane w ramach drugiej, siedmioosobowej grupy przyszłych taikonautów – przekazała agencja Xinhua, powołując się na byłego, wysokiego rangą pracownika programu kosmicznego. Nie wymieniono nazwisk kobiet. Wiadomo jedynie, że obie są pilotami sił powietrznych.

Zhang Jianqi, były zastępca dyrektora chińskiego programu lotów załogowych, powiedział w wywiadzie udzielonym w trakcie sesji parlamentu, że jednym z kryteriów wyboru była zamężność kandydatek, gdyż “uważamy, że zamężne kobiety są bardziej dojrzałe fizycznie i psychicznie”.

Pierwsza grupa chińskich astronautów, wybrana w połowie lat 90. XX wieku, liczyła 14 mężczyzn, z których 6 poleciało w kosmos. Chiny stały się w 2003 roku trzecim krajem na świecie zdolnym do samodzielnego umieszczenia człowieka na orbicie okołoziemskiej. Pięć lat później dokonały swojego pierwszego wyjścia w otwartą przestrzeń kosmiczną. Najbliższym wielkim wyzwaniem jakie wyznaczył sobie Kraj Środka jest budowa własnej stacji orbitalnej.

Źródło: spacedaily.com

Comments are closed.