15 kwietnia – Obama wygłosi przemowę

0

15 kwietnia 2010 roku prezydent USA odwiedzi Florydę i wygłosi przemowę związaną z amerykańską agencją kosmiczną. Czy tego dnia usłyszymy na oficjalnie, co jest celem rozwoju astronautyki załogowej NASA? Jest to możliwe.

1 lutego 2010 roku administrator NASA (Charles Bolden) ogłosił nowy kierunek rozwoju tej amerykańskiej agencji kosmicznej. Ten nowy kierunek rozwoju oparty jest o propozycję nowego budżetu NASA na rok fiskalny 2011 (wraz z zarysem finansowania na lata następne – aż do 2015 roku). Aby wszystkie nowe cele rozwoju były możliwe do zrealizowania, zaplanowano pewien wzrost budżetu NASA.  Wz skierowany na bardziej intensywne badania naukowe, rozwój techniki oraz bardziej intensywną współpracę z prywatnymi firmami (np komercyjne systemy transportu załogowego na orbitę). Jednocześnie zaproponowano anulowanie programu Constellation w całości.Ta propozycja rozpoczęcia “nowej ery NASA” jest komentowana na wiele różnych sposobów – w poprzednich artykułach zaprezentowaliśmy opinie zwolenników oraz przeciwników zmian. Szczegóły propozycji nowego budżetu NASA można przeczytać pod tym linkiem.

Pod koniec lutego debata na temat przyszłości NASA przeniosła się do Kongresu. Jest bardzo możliwe, że odpowiedzią Kongresu USA będzie przedłużenie programu wahadłowców oraz kompromis w sprawie budżetu, który być może zachowa niektóre elementy anulowanego programu Constellation (np kapsuła Orion, nad którą wciąż trwają prace).

Czego można się spodziewać po tej przemowie? Z całą pewnością usłyszymy argumenty przemawiające za porzuceniem programu Constellation. Z pewnością padną również słowa na temat potrzeby rozwoju technologii oraz zwiększenia zaangażowania sektora prywatnego w astronautyce. Być może poznamy również na oficjalnie “główny cel” rozwoju NASA – którą jest planeta Mars (co Charles Bolden powiedział po raz pierwszy 24 lutego 2010). Jeśli prezydent USA powie, że celem rozwoju NASA jest Czerwona Planeta, to raczej nie podana zostania data osiągnięcia powierzchni tego obiektu. Jest też możliwe, że padną słowa, że Mars jest odległy o około 30 lat od chwili obecnej.

Historia ważnych przemówień prezydentów USA odnośnie kierunku rozwoju eksploracji kosmosu jest tak samo długa jak historia NASA. Najbardziej znane przemówienie miało miejsce 25 maja 1961 roku, kiedy to prezydent John Kennedy postawił ambitny cel przed NASA – zdobycie Księżyca przed końcem lat 60. Ostatnie ważne przemówienie miało miejsce 14 stycznia 2004, kiedy George Bush Junior ogłosił Vision for Space Exploration, dający początek Constellation (w chwili obecnej proponuje się anulowanie tego programu). Czy mowa Baracka Obamy będzie miała podobne znaczenie?

Źródła wiadomości:
http://www.spaceflightnow.com/news/n1003/08whitehouse/
http://www.spaceref.com/news/viewpr.html?pid=30358

Panorama wykonana przez łazik marsjański Spirit / Credits - NASA, JPL

Comments are closed.