Bolden prezentuje propozycje budżetu NASA

0

Ten artykuł będzie stale uzupełniany w miarę rozwoju sytuacji. Zapraszamy do relacji z publikacji propozycji budżetu NASA na rok fiskalny 2011. Ta propozycja ma bezpośredni związek z programem załogowych wypraw na Księżyc. 2 lutego 2010  o godzinie 16:00 CET administrator NASA wystąpi publicznie z prezentacją programu. To wydarzenie będzie transmitowane na NASA TV. Dzień wcześniej (1 lutego) miała miejsce telekonferencja administratora NASA, w trakcie której  świat poznał propozycję dramatycznych zmian rozwoju amerykańskiej agencji kosmicznej. Komentarze tego wydarzenia znajdują się w tym artykule. Dodatkowe informacje na temat sposobów odbierania NASA TV znajdują się na końcu tego artykułu.

Godzina 17:21 CET (02.02.2010)
Zakończyła się druga konferencja dotycząca nowego budżetu NASA na przyszłe lata oraz nowej strategii rozwoju tej agencji kosmicznej. W ciągu ostatnich dwóch dni poznaliśmy propozycję anulowania programu Constellation i porzucenia wypraw na Księżyc. W zamian wprowadzony zostanie szeroko zakrojony program komercyjny, który zawierać w sobie będzie komercyjne statki załogowe na orbitę wokółziemską. Ponadto, więcej funduszy zostanie przeznaczonych na badania naukowe i rozwój technologii (np napędy, wyprawy sond do Układu Słonecznego, testy technologii) a ISS pozostanie na orbicie przynajmniej do 2020 roku. Wszystko to powinno odbywać się w międzynarodowym gronie – łącznie z obecnością krajów, które (dyplomatycznie) nazwano ‘niekonwencjonalnymi partnerami’.

Księżyc – jest nadal ważnym celem, który realistycznie może być osiągnięty wcześniej niż rzeczywiste możliwości Constellation (oceniane przy okazji obrad komisji Augustine na późniejsze lata dwudzieste lub nawet lata trzydzieste XXI wieku). Prócz Srebrnego Globu możliwe są wyprawy do innych celów w ramach strategii Flexible Path (np planetoidy NEO).

Teraz pora na amerykański Kongres, który głosowaniem albo zgodzi się na tę zmianę albo też ją odrzuci (w tym drugim przypadku całe zamieszanie może potrwać przez kilka następnych miesięcy). Na tym kończymy tę relację na żywo – zapraszamy na kolejną, która odbędzie się 7 lutego 2010 roku. Na ten dzień planowany jest start promu Endeavour do misji STS-130. Start planowany jest na godzinę 10:39 CET.

Godzina 16:59 CET (02.02.2010)
Charles Bolden jest pewien, że zabezpieczone obecnie fundusze (a nie jedynie ‘proponowane’ na przyszłe lata, jak to było w przypadku Constellation) są wystarczające do osiągnięcia wyznaczonych celów (które wydają się być bliskie strategii Flexible Path).

Godzina 16:45 CET (02.02.2010)
Pytanie: co się stanie z lotami załogowymi, które NASA opuszcza? Odpowiedź Charlesa Boldena: nie opuszczamy w ogóle lotów załogowych, zmieniamy koncepcję lotów. Wciąż program ISS jest aktywny. Są firmy prywatne, które są gotowe do zbudowania statków kosmicznych wcześniej niż bardziej skomplikowana kapsuła Orion.

Godzina 16:45 CET (02.02.2010)
Bolden: w najbliższym czasie (tygodnie? miesiące?) zostanie przedstawiony wstępny plan (łącznie z datami) dotarcia do obiektów poza niską orbitą wokółziemską.

Godzina 16:30 CET (02.02.2010)
Administrator NASA wymienił firmy, które dziś otrzymują kontrakty. Niektóre z nich toi Blue Origin (3,7 mln usd – elementy bezpieczeństwa i kompozytowa kapsuła ciśnieniowa do testów naziemnych), Boeing (80 mln usd za 7 siedmioosobową kapsułę na średnim EELV!), Paragon (1,5 mln usd – systemy podtrzymywania życia), Sierra Nevada Corporation (20 mln usd za m.in. mini-wahadłowiec Dream Chaser), ULA (6,7 mln za system detekcji dla rakiet nośnych).

Godzina 16:22 CET (02.02.2010)
Odpowiedź Charlesa Boldena na zarzuty dotyczące niskiego poziomu bezpieczeństwa potencjalnych komercyjnych załogowych kapsuł – NASA wyznaczy odpowiednie standardy, podobne do tych które dziś obowiązują w liniach lotniczych, które dostawcy będą musieli spełnić.

Godzina 16:15 CET (02.02.2010)
Charles Bolden rozpoczął swoje wystąpienie. Na początku przedstawił główny powód zarzucenia programu Constellation – problemy finansowe i techniczne. Wspomina również o cięciach, jakie z powodu Constellation doświadczyły inne działy NASA (misje robotyczne, rozwój naukowy itp itp).

Godzina 15:58 CET (02.02.2010)
Już za chwilę rozpocznie się wystąpienie administratora NASA – relację można oglądać na NASA TV. (Jak oglądać NASA TV? – link na końcu tego artykułu).

Godzina 15:19 CET (02.02.2010)
A oto pozytywne komentarze dotyczące zaproponowanych zmian. Przede wszystkim, wydaje się, że zwycięzcą stały się programy bezzałogowe (wspominano wczoraj nawet o łaziku/lądowniku księżycowym, który być może być rodzaju sample return). Ponadto, jest możliwe wzniowienie produkcji plutonu-238 w USA, który zostałby wykorzystany do badań naukowych (w chwili obecnej zapasy światowego plutonu się kurczą, a Rosjanie chcą coraz wyższych cen za ten materiał). Programy edukacyjne mają również zyskać. Sektor prywatny (w sensie – nowe ambitne firmy przemysłu kosmicznego) z USA będzie prawdopodobnie również zadowolony z funduszy, jakie będą mogły zyskać dzięki wielu programom komercyjnym (łącznie z lotami załogowymi). Brak jak na razie ciekawszych doniesień z innych krajów, które potencjalnie mogą skorzystać z zacieśnionej współpracy.

Godzina 14:13 CET (02.02.2010)
Pojawiają się nowe komentarze dotyczące zaproponowanych wczoraj zmian (głównie – anulowania programu Constellation oraz skasowania rakiet Ares). Jedną z firm, która wystosowała odpowiedź na proponowane zmiany jest firma ATK, odpowiedzialna za istotne komponenty rakiety Ares I. Komentarz można przeczytać pod tym linkiem – jak nietrudno zauważyć, firma ATK nie jest zadowolona z obecnych zmian. Ponadto, politycy z Alabamy, gdzie znajduje się Marshall Space Flight Center również nie akceptują proponowanych zmian, o czym można przeczytać pod tym linkiem. (Nasze następne uzupełnienie skupi się na przedstawieniu pozytywnych komentarzy).

Godzina 11:55 CET (02.02.2010)
Na dziś zaplanowane jest publiczne wystąpienie Charlesa Boldena, które będzie można zobaczyć na NASA TV. Możliwe, że dowiemy się kilku dodatkowych szczegółów na temat nowej strategii rozwoju amerykańskiej agencji kosmicznej wraz z datami.

Godzina 23:59 CET (01.02.2010)
Na stronie NASA dostępne jest już nagranie dziejszej telekonferencji. Jutro, o godzinie 16:00 CET nastąpi publiczne wystąpienie administratora NASA z prezentacją nowego programu. To wydarzenie będzie transmitowane na NASA TV. Jest możliwe, że poznamy wtedy jutro kilka dodatkowych faktów na temat nowego rozdziału historii NASA.

Godzina 20:21 CET (01.02.2010)
Większość najlepszych lub specjalistycznych serwisów z całego świata przekazuje informacje o anulowaniu programu Constellation w swych najważniejszych wiadomościach: CBC, CNN, BBC, space.com, spaceflightnow.com. Polskie serwisy niestety przekazują mało i niezbyt precyzyjnie…

Godzina 19:55 CET (01.02.2010)
Zakończyła się telekonferencja – zaczął się nowy rozdział w historii NASA, który może się przerodzić w bardzo międzynarodowy program rozwoju technologii – zarówno robotycznych jak i wspierających loty człowieka. Program Constellation (rakiety Ares, kapsuła Orion i lądownik Altair) można już uznać za przeszłość. Człowiek nie wróci na Księżyc przed 2020 rokiem, ale może wrócić przed 2030 rokiem w międzynarodowym towarzystwie wraz z zestawem technologii umożliwiających długi i bezpieczny pobyt. Prócz Księżyca celami wypraw będą planetoidy oraz (w dalszej przyszłości) Mars.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS nie zostanie zdeorbitowana w 2016 roku i zostanie wykorzystany jej potencjał w większym zakresie. Usługi komercyjne, w tym komercyjne loty załogowe na orbitę LEO są ważnym elementem nowej koncepcji rozwoju amerykańskiej agencji kosmicznej. Amerykańska agencja kosmiczna otrzyma dodatkowe sześć miliardów dolarów na rozwój i badania, w którym weźmie udział sektor komercyjny i partnerzy z innych państw (łącznie z tymi ‘nie tradycyjnymi partnerami’).

Godzina 19:46 CET (01.02.2010)
Pytanie ze strony brytyjskiej BBC – czy jest szansa byśmy zobaczyli w naszym życiu człowieka ponownie na Księżycu. Lori Garver odpowiada – tak, ludzie tam wylądują i to nie raz a także wybiorą się do planetoid i do Czerwonej Planety.

Godzina 19:36 CET (01.02.2010)
Pytanie o ISS – jak długo będzie ona na ISS. Odpowiedź – przynajmniej do 2020 roku, z większym dostępem prywatnych firm do badań. Możliwe są kolejne moduły – jeśli oczywiście sposób wyniesienia modułu się znajdzie.

Buzz Aldrin (LINK do dokumentu w formacie .pdf) oraz Norman Augustine są wielkimi zwolennikami nowego kierunku rozwoju NASA.

Godzina 19:29 CET (01.02.2010)
Pojawiło się pytanie o pierwszy możliwy załogowy lot komercyjnego dostawcy. Wg Lori Garver jest już jeden komercyjny proponent, który uważa, że będzie gotowy ‘trzy lata po rozpoczęciu finansowania’ (program COTS-D). Jest jeszcze jedna firma z przemysłu lotniczego, która twierdzi, że potrafiłaby to osiągnąć wcześniej. Data – przed 2016 rokiem, jeśli to możliwe.

Godzina 19:18 CET (01.02.2010)
Lori Garver
odpowiada na pytania – ‘siódme lądowanie człowieka na Księżycu będzie międzynarodowe’ (program Apollo przeprowadził sześć załogowych lądowań). Padło pytanie o datę wyjścia człowieka poza orbitę LEO – wg. Lori jest to wcześniej niż realistyczne daty ustalone przez komisję Augustine (czyli przed 2028 rokiem).

Godzina 19:07 CET (01.02.2010)
Zaczyna się seria pytań – padły pytania o Księżyc i Flexible Path. Odpowiedź – potrzebne technologie wpierw, następnie loty.

Godzina 19:01 CET (01.02.2010)
Trwa wyszczególnianie programów rozwojowych, które będą finansowane. Wśród programów znajdują się programy robotyczne (wspomniano o księżycowym łaziku/lądowniku), misje automatyczne, programy związane z eksploracją (np In Situ Resource Utilisation), nowa ‘ciężka’ rakieta nośna (bez podania nazwy) oraz komercyjne wyprawy na ISS.

Godzina 18:54 CET (01.02.2010)
Końcowe słowa administratora NASA – pojawiło się zdanie o ‘nie-tradycyjnych partnerach międzynarodowych’ (bez podawania nazw). Po Charlesie Boldenie mowę rozpoczyna dr Sally Ride.

Godzina 18:49 CET (01.02.2010)
3 miliardy dolarów dla misji bezzałogowych. Misja badająca Słońce z bliska.

Godzina 18:47 CET (01.02.2010)
Dodatkowe 50 milionów dolarów dla rozwoju technologii związanych z lotami załogowymi dla: Blue Origin, The Boeing Company, Paragon Space Development Corporation, Sierra Nevada Corporation, United Launch Alliance.

Godzina 18:43 CET (01.02.2010)
Prywatni dostawcy załóg do ISS.

Godzina 18:43 CET (01.02.2010)
Potencjał ISS ma zostać wykorzystany do badań wszelkiego rodzaju.

Godzina 18:42 CET (01.02.2010)
Constellation nie ma szans na realizacje przy obecnych założeniach budżetowych. Rakiety Ares i Orion mają zostać skasowane.

Godzina 18:39 CET (01.02.2010)
Nacisk na badanie klimatu i bezpieczeństwo lotu samolotami.

Godzina 18:38 CET (01.02.2010)
ISS pozostaje na orbicie do co najmniej 2020. Rozwój technologii szybszego transportu kosmicznego. “…dolecieć do Marsa w parę tygodni.”

Godzina 18:36 CET (01.02.2010)
Bolden czyta z kartki. Całość tekstu jest dostępna tutaj.

Godzina 18:35 CET (02.01.2010)
Charlie Bolden: cieszę się że mogę Państwu przedstawić budżet na rok 2011. Wspomina rocznicę misji Columbii STS-107.

Godzina 18:32 CET (02.01.2010)
Konferencja rozpoczęta. Dokumenty dotyczące finansowania NASA pojawiły się na stronie agencji.

Godzina 18:25 CET (01.02.2010)
Na forum NSF pojawił się wątek komentujący konferencję prasową. Zaczynamy za 5 minut.

Godzina 18:14 CET (01.02.2010)
Pojawił się link (plik. asx) do transmisji audio konferencji prasowej z uczestnictwem administratora Charlie Boldena. Początek konferencji o 18:30.

Godzina 17:00 CET (01.02.2010)
Oficjalna propozycja administracji Obamy: Program Constellation w całej dzisiejszej postaci (Rakiety Ares, kapsuła Orion) ma zostać skasowany! Budżet nie wyznacza innego celu. Pieniądze mają pójść “na rozwój technologii”.

Godzina 16:15 CET (01.02.2010)
Kilkanaście minut temu Biały Dom opublikował pierwszy dokument dotyczący budżetu NASA. Dokument jest dostępny pod tym linkiem (uwaga! plik .pdf). Pierwszy komentarz – budżet na eksplorację nie doczekał się żadnych podwyżek, choć inne działy mają podwyżki rzędu kilkudziesięciu do kilkuset mln usd.

Godzina 15:00 CET (01.02.2010)
Siedem lat temu, dokładnie o tej samej porze, prom Columbia wracał na Ziemię z misji STS-107. Na skutek uszkodzenia osłony termicznej promu nastąpiło zniszczenie wahadłowca na wysokości około 60 km i zaledwie 16 minut od planowanego lądowania. Zginęła cała załoga a program wahadłowców został zatrzymany na ponad 2 lata. Rok później, w 2004 roku, jako odpowiedź na tę katastrofę ówczesny prezydent USA George Bush zapoczątkował nową koncepcję wypraw załogowych, zwaną Vision For Space Exploration. Z tej wizji narodził się program Constellation, którego celem było sprowadzenie człowieka na Księżyc przed 2020 rokiem. Od tego czasu program był realizowany – z coraz większymi opóźnieniami i ograniczeniami budżetu.

Dziś, po siedmiu latach od katastrofy promu Columbia, ważą się losy programu Constellation i lat prac nad nim spędzonych.

(Zainteresowanych misją STS-107 odsyłamy do serii artykułów powstałych przy okazji szóstej rocznicy tej tragedii oraz do blogu Astrohawkeye –> LINK )

Godzina 13:49 CET (01.02.2010)
Dziś potencjalnie poznamy odpowiedź na wiele pytań związanych z niejasną przyszłością amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. O godzinie 18:30 CET nastąpi  telekonferencja z administratorem NASA (którym jest Charles Bolden), dotyczące propozycji budżetu amerykańskiej agencji kosmicznej na rok fiskalny 2011 (zaczynający się w październiku). Wielkość i rozdysponowanie proponowanego budżetu powinno mieć bezpośrednie przełożenie na przyszłość załogowej eksploracji kosmosu (i nie tylko). Jest zatem możliwe, że dziś poznamy odpowiedzi na wiele ważnych pytań związanych z NASA. Co się stanie z Constellation? Czy dziś nastąpi oficjalne anulowanie programu księżycowego (na co są duże szanse)? Czy strategia Flexible Path zastąpi loty na Księżyc? A może wszystkie programy wypraw poza niską orbitę zostaną anulowane?

Dzień później, 2 lutego 2010, o godzinie 16:00 CET nastąpi publiczne wystąpienie administratora NASA (oraz kilku innych osób), prezentujące nowy (lub obecny) program NASA. To wydarzenie będzie można zobaczyć na NASA TV. Pierwotnie zakładano konferencję 1 lutego 2010 na godzinę 21:00 CET, jednak postanowiono zmienić datę publicznego wystąpienia na 2 lutego 2010.

Serwis kosmonauta.net przeprowadził serię artykułów na temat problemów amerykańskiej agencji kosmicznej, potencjalnych alternatywnych celach rozwoju i różnych odmiennych prognozach na najbliższą przyszłość. Oto najciekawsze artykuły:

Ostatnie  spojrzenie na Constellation? Tak wyglądały elementy, które miały  zaprowadzić człowieka na Księżyc przez 2020 rokiem / Credits - NASA

Comments are closed.