Lecąc w chmurach Marsa – najnowszy materiał Doug’a Ellison’a

0

Doug Ellison, który prezentuje swoje prace na anglojęzycznym forum UnmannedSpaceflight.com opublikował najnowsze filmy przedstawiające symulowany przelot nad powierzchnią Marsa. Symulacje te powstały dzięki złożeniu zdjęć w wysokiej rozdzielczości, uzyskanych przez sondę MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) oraz cyfrowej mapy wysokościowej (DEM – Digital Elevation Map) również uzyskanej dzięki danym zebranym przez tę samą sondę.

Sam DEM powstaje na skutek złożenia dwóch zdjęć wykonanych pod nieco innym kątem, co pozwala na wydobycie informacji o wysokości obiektów. Jest to w dużym uproszczeniu dwuwymiarowa siatka współrzędnych, uzupełniona o trzeci wymiar, który w tym przypadku jest wysokością. Na ten model terenu jest następnie nakładane zdjęcie (lub zdjęcia) w wysokiej rozdzielczości.

W przypadku nowych animacji przedstawiających krawędź krateru Mojave oraz Dolinę Athabasca, Ellison wykorzystał realny model bez tzw. ‘vertical exagerration’ czyli parametru pozwalającego na uwypuklenie różnic w wysokości terenu. Oznacza to, że uzyskany obraz jest zbliżony do rzeczywistego.

{youtube}Fp8WU05W0Jg{/youtube}
Krawędź krateru Mojave, credits: Doug Ellison

{youtube}uQYDElIMQ2s{/youtube}
Athabasca Valles, credits: Doug Ellison

Dolina Athabasca jest uważana za najmłodszy ‘kanał’ –  twór powstały poprzez oddziaływanie ciekłej wody bezpośrednio na powierzchni Marsa, która pozostawiła po sobie osady formujące charakterystyczne struktury przypominające kształtem krople deszczu. Przypuszcza się, że źródłem wody był pobliski region Cerberus Fossae.

Liczący 60 km średnicy krater Mojave leży natomiast na obszarze Xanthe Terra. Jego nazwa wywodzi się z odkrytych w tym rejonie tzw. ‘aluwiów’ – obszarów powstałych poprzez sedymentację osadów nanoszonych na skutek działalności płynącej wody, które są charakterystyczne dla form występujących na Pustyni Mojave.

Źródło: Universe Today

Więcej na temat misji MRO można dowiedzieć się z wątku na forum Astronomia Amatorska

Comments are closed.