Łazik Spirit został ‘lądownikiem’!

0

Stało się! Po sześciu ziemskich latach jazdy po powierzchni Czerwonej Planety, NASA zadecydowała o ‘uziemieniu’, a raczej ‘umarsowieniu’ łazika. Od teraz Spirit możemy nazwać stacjonarną marsjańską platformą badawczą.

Od 23 kwietnia 2009 roku Spirit zakopał się w marsjańskiej wydmie, położonej tuż obok małego płaskowyżu zwanego Home Plate. Od tego czasu trwały próby oswobodzenia łazika i kontynuacji dalszej wędrówki po powierzchni Marsa. Niestety, próby się nie udały – między innymi dlatego, że łazik doświadczył już wcześniej problemów z niektórymi kołami (nie poruszały się) a zakopanie nastąpiło w wyjątkowo sypkim materiale.

Obserwatorzy tych prób uwolnienia, jak i sami inżynierowie misji już kilka miesięcy temu zdawali sobie sprawę, że czasu na uwolnienie pozostało już nie wiele. Zbliża się marsjańska zima (która zacznie się w maju 2010), a wraz z nią widmo utraty maszyny. W związku z tym inżynierowie powoli zaczynają myśleć nad jakąkolwiek możliwą do zrealizowania operacją, która zapewniłaby lepsze ustawienie paneli słonecznych Spirita w kierunku nisko już położonego Słońca.

{youtube}xMpgF_qoTEA{/youtube}
Najlepsze próby uwolnienia łazika Spirit – z zanotowanym największym ruchem przednich kół / Credits youtube user Boy75402, NASA, JPL

Dziś (26.01.2010) NASA zadecydowała o zaprzestaniu prób uwolnienia łazika.  Nie oznacza to, że misja  się dziś zakończyła – wkroczyła jedynie w fazę stacjonarną. W konsekwencji, zamiast prób uwolnienia,  przygotowana zostanie odpowiednia strategia zmiany kąta ustawienia paneli słonecznych. Dzięki temu łazik będzie w stanie otrzymać więcej energii od Słońca i być lepiej przygotowanym na nadchodzącą marsjańską zimę.

Spirit wylądował na Marsie 4 stycznia 2004 roku. Jego misję przewidziano na 90. marsjańskich dni (nazwa marsjańskiego dnia to sol), który trwa 24 godziny, 39 minut i 35 sekund. Dotrwał do dziś i nadal działa.

Źródło wiadomości:
http://www.nasa.gov/mission_pages/mer/news/mer20100126.html

oraz polskojęzyczne forum A4U.

Comments are closed.