Ile zarabiają kosmonauci?

0

Prywatna wyprawa na ISS wraz z biurem podróży Space Adventures kosztuje około 30 milionów dolarów.  A ile zarabiają ci, dla których lot w kosmos jest wyprawą do miejsca pracy? Okazuje się, że zawodowi  rosyjscy kosmonauci otrzymują wysokie wynagrodzenia za pobyt na orbicie.

Władimir Sołowjow, dyrektor odpowiedzialny za rosyjski segment ISS przyznał, że kosmonauci otrzymują równowartość 130-150 tysięcy dolarów pensji za półroczny pobyt w przestrzeni kosmicznej. Pieniądze za wypłacane za pracę w trudnych warunkach nieważkości, które mogą spowodować utratę zdrowia. Po misjach kosmonauci zawsze przechodzą przez dłuższą rehabilitacje, aby znów przystosować się do życia w warunkach ziemskiej grawitacji.

W odróżnieniu od astronautów NASA, każdy rosyjski kosmonauta podpisuje przed misją kontrakt. Amerykanie średnio otrzymują około 11 tysięcy dolarów pensji miesięcznie niezależnie czy znajdują się na Ziemi, czy przebywają w przestrzeni kosmicznej.

W 2006 roku Space.com pisał, że rosyjscy kosmonauci otrzymują niewysokie miesięczne wynagrodzenie w wysokości 767 dolarów. W tym przypadku zapewne chodziło o tych na Ziemi, obserwujących (prawdopodobnie z zazdrością) swoich kolegów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Źródło: spacedaily

Comments are closed.