2010 AL30 – bliski przelot

0

Kilkadziesiąt minut temu obok Ziemi przemknął mały obiekt o dość ciekawej orbicie. Najprawdopodobniej jest to mała planetoida, choć nie wyklucza się sztucznego obiektu. W czasie największego zbliżenia odległość pomiędzy Ziemią a tym obiektem wyniosła zaledwie 130000 km – około 1/3 odległości do Księżyca! Obiekt odkryto dwa dni wcześniej.

Moment najbliższego zbliżenia obiektu zwanego 2010 AL30 nastąpił o godzinie 13:46 CET. Obiekt jest bardzo mały – wielkość szacowana jest na około 10 metrów. W przypadku, gdyby taki obiekt zdecydował się wtargnąć do ziemskiej atmosfery, to zaobserwowano by duży i efektowny bolid. Nie nastąpiłoby jednak uderzenie w powierzchnię Ziemi – jak również nie nastąpiłyby żadne zniszczenia.

Orbita 2010 AL30 jest bardzo ciekawa, bowiem jej planetoida krąży wokół Słońca prawie z tym samym czasem co Ziemia. Z tego powodu przez pewien czas spekulowano, czy ten obiekt nie jest pozostałością po wyprawach na Księżyc (np górny stopień rakiety Saturn V) lub po misji na orbicie heliocentrycznej. Jednak wydaje się, że orbita nie jest podobna do orbit transferowych z Ziemi na Księżyc lub w dalszą przestrzeń kosmiczną, co sugeruje, że obiekt jest raczej naturalny.

NEO (Near Earth Object – co można przetłumaczyć jako Obiekty Bliskie Ziemi) to szczególna grupa obiektów, które od czasu do czasu zbliżają się do Ziemi. Ta grupa składa się z planetoid, komet, mniejszych obiektów (meteoroidów) a także sond kosmicznych (np STEREO). Najbardziej znane planetoidy tej grupy to 433 Eros (w 2001 sonda NEAR wylądowała na jej powierzchni) oraz 99942 Apophis. Szczególną grupę wśród NEO zajmują obiekty PHA (Potentially Hazardous Asteroid) – czyli takie które potencjalnie mogą zagrozić Ziemi. Obecnie (stan na 13 stycznia 2010) znamy 1092 PHA.

Od kilku miesięcy w kręgach NASA rozmawia się na poważnie na temat możliwości załogowej wyprawy do jednej z planetoid NEO w okolicach 2025 roku. Decyzja jeszcze nie zapadła, ale taki obiekt jest potencjalnie bardzo dobrym miejscem z punktu rozwoju techniki oraz doświadczenia w załogowej astronautyce. Artykuł na ten temat znajduje się pod tym linkiem.

Przeloty planetoid blisko Ziemi zdarzają się dość często, aczkolwiek już relatywnie rzadko się zdarza, aby obiekt przeleciał pomiędzy naszą planetą a Księżycem. Listę najbliższych przelotów (wraz z odległością od Ziemi) planetoid można znaleźć w wielu miejscach – np na stronie głównej świetnego serwisu spaceweather. Warto również odwiedzić stronę NASA dotyczącą planetoid NEO -> http://neo.jpl.nasa.gov/.

Źródło wiadomości:
http://www.space.com/scienceastronomy/weird-space-object-asteroid-100112.html

Comments are closed.