Eksperyment REXJ na stacji ISS

0

Za dwa lata trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną ciekawy eksperyment, który przetestuje technologię mogącą zmienić wygląd prac prowadzonych w przestrzeni kosmicznej przez ludzi. W głównym artykule prezentujemy animację pokazującą na czym polega idea japońskich naukowców z agencji JAXA.

Robot REXJ będzie umieszczony w doczepianym do zewnętrznej platformy eksperymentalnej (JEM-EF) pojemniku jako jeden z 5 zawartych w nim eksperymentów. Pojemnik z REXJ zostanie dostarczony najprawdopodobniej w czasie misji japońskiego statku transportowego HTV w 2011 roku.

Celem REXJ będzie zademonstrowanie możliwości robota wspierającego w pracach astronautów. W dalszej przyszłości tego typu technologia może posłużyć do szybkiej budowy np. farm paneli słonecznych, co jest przedstawione w animacji.

{youtube}Eyn5zYBFsIQ{/youtube}
Działanie robota REXJ (JAXA)

Eksperyment z wydłużającym się ramieniem i wykorzystaniem poręczy na module Kibo do stworzenia możliwości ruchu adaptera (widoczny na początku animacji) zostanie przeprowadzony jeżeli eksperyment REXJ zakończy się sukcesem (przedstawiony w animacji od 1:30).

Źródła: JAXA

Comments are closed.