Zamojskie obchody MRA2009

0

Już wkrótce Zamość znajdzie się w centrum niesamowitych wydarzeń, a stanie się to za sprawą ONZ, która ogłosiła rok 2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Miasto Zamość przy udziale Zamojskiego Stowarzyszenia Miłośników Astronomii oraz Zamojskiego Domu Kultury również postanowiło stać się częścią tego wydarzenia i przybliżyć piękno Wszechświata mieszkańcom miasta i regionu.

W czwartek 12 listopada o godzinie 10-ej w ZDK przy ul. Partyzantów 13 rozpoczną się “Zamojskie Obchody MRA 2009”. W programie uroczystości przewidzianych jest wiele ciekawych pozycji. Jedną z nich będzie wizyta pierwszego i jak do tej pory jedynego Polaka w kosmosie ? gen. Mirosława Hermaszewskiego. Po projekcji filmu “Ciężar nieważkości” opisującego historię przygotowań i lotu w przestrzeń kosmiczną pan generał Hermaszewski osobiście opowie o swoich przeżyciach na orbicie.

Kolejnym punktem programu będzie relacja uczestników wypraw na Całkowite Zaćmienie Słońca “W pogoni za cieniem” opisująca podróż i wrażenia związane z obserwacjami tego niezwykłego zjawiska na Syberii w 2008 r. oraz w Chinach w 2009 r.

O “spadających kamieniach z nieba” i historii roztoczańskiego meteorytu Zakłodzie opowie mgr Stanisław Jachymek z Guciowa. Swoją wizję Wszechświata zaprezentuje również zamojski artysta malarz Robert Gomułka.

W trakcie imprezy będzie można zapoznać się z nowoczesnymi instrumentami służącymi do obserwacji nieba: lunetami i teleskopami prezentowanymi przez firmę Astrozakupy, a na stoisku Wydawnictwa Universitas – nabyć najnowszą książkę generała Hermaszewskiego “Opowieść pilota kosmonauty”.

Podsumowaniem imprezy będzie koncert muzyki elektronicznej w wykonaniu czołowych artystów polskiej sceny gatunku SPACE – Adama Bórkowskiego (grupa Endorphine) oraz Przemysława Rudzia.

Do 11 grudnia w Zamojskim Domu Kultury będą otwarte wystawy zdjęć astronomicznych, kolekcji meteorytów oraz prac plastycznych uczniów zamojskich szkół podstawowych i gimnazjów.

Zamojskie Stowarzyszenie Miłośników Astronomii zaprasza wszystkich do uczestnictwa w tym nieziemskim wydarzeniu. Zafascynowani kosmicznymi tematami mogą również dołączyć do Stowarzyszenia do czego serdecznie zachęcamy.

PROGRAM ZAMOJSKICH OBCHODÓW
MIĘDZYNARODOWEGO ROKU ASTRONOMII 2009

12 listopada 2009 r. Zamojski Dom Kultury, ul. Partyzantów 13.

10:00
Oficjalne otwarcie zamojskich obchodów MRA 2009.

10:15-11:00
Specjalny pokaz filmu “CIĘŻAR NIEWAŻKOŚCI”

11:00-12:00
Spotkanie z gen. MIROSŁAWEM HERMASZEWSKIM

12:00-13:00
“CAŁKOWITE ZAĆMIENIE SŁOŃCA – CHINY 2009” – relacja uczestników wyprawy:
Marcin Dobrowolski – Centrum Badań Kosmicznych PAN
Karol Wójcicki – Centrum Nauki Kopernik

13:00-14:00
“ZAKŁODZIE I INNE METEORYTY” – Referat p. Stanisława Jachymka

14:00-16:00
Finałowy koncert muzyki elektronicznej nurtu SPACE.
Wystąpią: ADAM BÓRKOWSKI, PRZEMYSŁAW RUDŹ.

W trakcie imprezy:

  • ogólnopolska wystawa astrofotografii Astro-Expo “BLIŻEJ GWIAZD-ZAMOŚĆ 2009”
  • promocja książki “CIĘŻAR NIEWAŻKOŚCI-OPOWIEŚĆ PILOTA KOSMONAUTY”
    (podpisywanie książek przez gen. Mirosława Hermaszewskiego)
  • ogólnopolska wystawa METEORYTY-MINERAŁY-SKAMIENIAŁOŚCI
  • wystawa prac malarskich ROBERTA GOMUŁKI o tematyce astronomicznej
  • wystawa prac plastycznych finalistów konkursu “ODKRYJ SWÓJ WSZECHŚWIAT” – uczniów zamojskich szkół podstawowych i gimnazjalnych
  • prezentacja teleskopów i sprzętu astronomicznego przez firmę ASTROZAKUPY

Wystawy będą prezentowane w Zamojskim Domu Kultury do 11 grudnia 2009 r.

WSTĘP WOLNY

ZSMA

Comments are closed.