STS-129: Flight Day 5

0

Ten artykuł będzie stale uzupełniany w miarę postępu prac. Zapraszamy do relacji na żywo z piątego dnia (Flight Day 5) misji STS-129. Początek FD5 zaplanowany jest na godzinę 09:58 CET. Misję można oglądać na NASA TV. Dodatkowe informacje na temat sposobów odbierania NASA TV znajdują się na końcu tego artykułu.

Godzina 23:09 CET (20.11.2009)
Za około 40 minut zacznie się procedura astronautów do jutrzejszego spaceru kosmicznego EVA-2. W śluzie Quest zostanie obniżone ciśnienie. Załoga promu Atlantis uda się na sen o godzinie 01:28 CET. Pobudka i początek Flight Day 6 nastąpi osiem godzin później. Na tym kończymy tę relację. Zapraszamy ponownie za kilka godzin.

Godzina 21:30 CET (20.11.2009)
Zakończono już zaplanowane na dziś transfery sprzętu i ładunku na Stację z promu Atlantis. Poniżej prezentujemy nagranie wywiadu, jaki dwóch astronautów – Melvin i Satcher udzieliło dziś dla programu Tom Joyner Morning Show transmitowanego w telewizji w USA. Wywiad obfitował w zabawne elementy.

{youtube}zJMEyGo3Xyw{/youtube}
Astronauci Melvin i Satcher udzielają wywiadu / Credits – NASA TV

Godzina 17:20 CET (20.11.2009)
Dzisiejszy dzień na stacji upływa bardzo spokojnie. Główne siły skupiają się na transferze ponad tony ładunku, który przyleciał w wahadłowcu i trzeba go ręcznie rozładować. Jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem to wraz z końcem dzisiejszego FD-5 powinno być zrealizowane 60% transferu.

Niektórzy członkowie załogi zajmują się innymi rzeczami – dowódca wahadłowca Hobaugh oraz członek załogi stacji – Williams przeprowadzili chwilę temu wymianę kilku komponentów regału HRF-1 (Human Research Facility-1), który znajduje się w europejskim module Columbus. Z kolei Randy Bresnik oraz Mike Foreman przeglądają kolejny raz dokumenty związane z ich jutrzejszym spacerem kosmicznym, drugim w czasie tej misji.

Godzina 14:11 CET (20.11.2009)
Wg słów komentatora z NasaTv transport ELC-2 z ładowni na stację jednak odbędzie się jutro, do tego czasu manipulator wahadłowca będzie podczepiony do palety.

Godzina 13:38 CET (20.11.2009)
W obecnej chwili trwa kolejne wydarzenie medialne, dwóch astronautów – Melvin i Satcher udzielaja odpowiedzi na dośc nietypowe pytania ludzi z programu Tom Joyner Morning Show transmitowanego w telewizji w USA.

Godzina 13:10 CET (20.11.2009)
Pomimo zaplanowanych przenosin drugiej palety ELC-2 na jutrzejszy dzień (FD-6) wydaje się, że Kontrola Misji za namową załogi przesunęła tę operację na dzisiaj. Randy Bresnik oraz Leland Melvin, skierowali już manipulator wahadłowca do ładowni i mamy potwierdzony uchwyt palety z zapasowymi częściami ELC-2 (Express Logistics Carrier) przez ramię SRMS orbitera.

Godzina 12:05 CET (20.11.2009)
Za parę minut – o godzinie 12:08 CET rozpocznie się pierwszy z trzech zaplanowanych wywiadów astronautów z mediami z Ziemi. Wydarzenie to będzie transmitowane na NasaTv.

Godzina 10:40 CET (20.11.2009)
Dzisiejsza piosenka We Are Family na pobudkę rozbrzmiała o 10:28 CET. Dedykowana została astronaucie Lelandowi Melvin. Houston dało pozwolenie na ponowne włączenie wentylatorów na wahadłowcu Atlantis. System wentylacyjny na stacji wyłączył się w środku nocy i został restartowany parę godzin po wystąpieniu alarmów. Systemu wahadłowca postanowiono nie włączać do czasu pobudki załogi.

Godzina 10:30 CET (20.11.2009)
Załoga dzisiejszej nocy na skutek alarmów i ostrzeżeń, które rozbrzmiały na stacji o godzinie 2:36 CET została postawiona szybko na nogi. Przeprowadzono całą procedurę na wypadek sytuacji zagrożenia życia – podejrzewano, że ciśnienie na stacji zaczęło spadać, co oczywiście jest bardzo poważnym problemem wymagającym ewakuacji do statków Sojuz.

Centra Kontroli w Houston i Moskwie nie zarządziły jednak ewakuacji, jak się okazało kilka minut później alarm pożarowy, który miał miejsce w module Columbus był następstwem wyłączenia się systemu wentylacyjnego na całej stacji (w części amerykańskiej i rosyjskiej).

Jak podaje Kontrola Misji wskazania dotyczące gwałtownego spadku ciśnienia oraz czujników dymu były błędne i załoga jest całkowicie bezpieczna. Za źródło problemu podejrzewa się odczyty telemetrii z nowego rosyjskiego modułu MRM-2, które to pawdopodobnie dały sygnał do wyłączenia systemu wentylacyjnego.

Houston chciało opóźnić o godzinę pobudkę całej załogi, aby dać im czas na odespanie nerwowych chwil (i części cyklu spania). Na prośbę załogi zmniejszono to opóźnienie o pół godziny – pobudka będzie miała miejsce o godzinie 10:28 CET.

Godzina 08:15 CET (20.11.2009)
Po udanym pierwszym spacerze misji STS-129, pora na Flight Day 5. Dziś nastąpi transfer sprzętu do i z promu oraz przygotowania do jutrzejszego spaceru EVA-2. Załoga w tej chwili jeszcze śpi – pobudka zaplanowana jest na godzinę 09:58 CET.  Pierwotnie, w planach misji część Flight Day 5 była zarezerwowana na dodatkowe skany osłony termicznej, zwane focused inspection. Jednak stan osłony termicznej promu Atlantis jest w dobrym stanie – nie zauważono poważnych i potencjalnie niebezpiecznych uszkodzeń płytek ceramicznych wahadłowca.

Comments are closed.