STS-127: Relacja na żywo

0

{jathumbnail off}Ten artykuł będzie stale uzupełniany w miarę postępu prac. Zapraszamy do relacji na żywo z próby startu promu Endeavour do misji STS-127. Start planowany jest na 17 czerwca o godzinie 10:40 CEST. Start można oglądać na NASA TV. Dodatkowe informacje na temat sposobów odbierania NASA TV znajdują się na końcu tego artykułu.

Poniedziałek 15 czerwca
Nasa ustaliła nową datę start wahadłowca Endeavour na 17 czerwca. Jednocześnie lot konkuruje z misją LRO/LCROSS o termin startu. Tym samym start najnowszej amerykańskiej misji księżycowej odbędzie się najwcześniej 18 lub 19 czerwca.

Godzina 11:25 CEST (13 06 2009)
Na konferencji prasowej zorganizowanej przez NASA panowie Mike Leinbach oraz Mike Moses potwierdzili wcześniejsze przypuszczenia. Nastąpił wyciek gazowej postaci wodoru z rejonu adaptera GUCP – Ground Umbilical Carrier Plate (zainstalowanego na zbiorniku ET), “wyciek był znaczący” – jak powiedział Leinbach. Przekroczone zostały bardzo szybko limity bezpieczeństwa i zarządzono bez najmniejszego wahania odwołanie dzisiejszego startu.

Nadwyżkę wodoru próbowano odprowadzić cztery razy (4 cykle zaworu), ale wyciek był dużo większy od tego, który miał miejsce podczas przygotowań (tankowania) misji STS-119 w marcu. Problem ten wystąpił w tym samym czasie co w marcu – przy rozpoczęciu etapu tankowania – ‘topping’, czyli dopełniania zbiornika płynnym wodorem (98% ukończone).
Od razu zarządzono operację opróżniania zbiornika. Prawdopodobnie pierwsza grupa inżynierów, w celu inspekcji GUCP, uda się na stanowisko startowe w niedzielę rano. Także jutro ma dojść do spotkania grupy MMT (Mission Management Team), która ustali nową datę startu włącznie z planem działania.

W chwili obecnej brane są pod uwagę dwie przyczyny zaistniałego dzisiaj problemu. Pierwsza nawiązuje do problemów z instalacją adaptera GUCP jeszcze w VAB (obszerniej opisany problem w tym artykule – trzeci paragraf) natomiast druga – bardziej prawdopodobna na chwilę obecną – mówi o wadliwej/uszkodzonej uszczelce w QD (Quick Disconnect), czyli tego typu problem, z którym musieli się zmierzyć inżynierowie w marcu po scrubie startu misji STS-119.


Obszar dzisiejszego wycieku gazowego wodoru , GUCP przymocowany do zbiornika / Credits: NasaTV

Wymiana całego elementu GUCP ma zabrać minimum 4 dni, dlatego na chwilę obecną data startu optuje na NET (nie wcześniej niż) 17-go czerwca. Niestety dokładnie tego dnia ma wystartować Atlas V z satelitą LRO (kluczowa misja Constellation), stąd jutro mają się odbyć rozmowy z ludźmi od programu LRO na temat ewentualnego przesunięcia daty startu rakiety z satelitą. W związku z wymaganiami bezpieczeństwa Range turnaround wahadłowiec Endeavour, po starcie Atlasa V 17-go czerwca, mógłby wystartować dopiero 20-go czerwca, a ten dzień jest ostatnim dniem okna startowego (po tym wartość kąta słonecznego wzrośnie do ponad 60 stopni, wahadłowiec i stacja ISS nie mogą latać razem ze względu na brak spełnienia odpowiednich warunków termicznych). Ponownie okno otwiera się dopiero 11 lipca.

Godzina 09:00 CEST (13 06 2009)
Próba startu odwołana!
Około godziny 06:20 CEST zauważono przeciek wodoru – być może podobny do tego, który nastąpił w trakcie przygotowań do pierwszej próby startu misji STS-119. Jak na razie brak dodatkowych informacji. Nie wiadomo również, kiedy nastąpi ponowna próba startu.

Godzina 05:00 CEST (13 06 2009)
Trwa tankowanie zbiornika ET. Jak na razie wszystko idzie bez przeszkód

Godzina 22:55 CEST (12 06 2009)
Po wyjątkowej misji STS-125, którą na portalu kosmonauta.net opisywaliśmy na żywo od początku do końca, nadszedł czas na kolejną misję do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Tym razem w kosmos wybiera się prom Endeavour a misja planowana jest na 16 dni.
Start planowany jest na 13 czerwca 2009 roku o godzinie 13:17 CEST. Pogoda na Florydzie jest sprzyjająca – w chwili obecnej jest 90% szans na odpowiednie warunki pogodowe w momencie startu. NASA TV rozpocznie relację na żywo z ostatnich przygotowań na około sześć godzin przed startem.

Głównym celem misji jest dostarczenie następujących elementów:

 • Kibo Japanese Experiment Module Exposed Facility (JEM EF),
 • Kibo Japanese Experiment Logistics Module – Exposed Section (ELM-ES),
 • Spacelab Pallet – Deployable 2 (SLP-D2),
 • Integrated Cargo Carrier – Vertical Light Deployable (ICC-VLD),
 • oraz DRAGONSAT Payload.

Prócz tego na Stację zostanie także dowieziony członek ekspedycji 20 Timothy Lennart Kopra i odwieziony członek ekspedycji 18, 19 i 20 Koichi Wakata.

Załoga startowa misji STS-127 to:

 • Mark L. Polansky (USA), dowódca misji,
 • Douglas G. Hurley (USA), pilot misji,
 • Christopher J. Cassidy (USA), specjalista misji,
 • Thomas H. Marshburn (USA), specjalista misji,
 • David A. Wolf (USA), specjalista misji,
 • Julie Payette (Kanada), specjalistka misji,
 • oraz Timothy L. Kopra, który zostanie dowieziony w trakcie tej wyprawy na ISS.

Zaloga misji STS-127 / Credits - NASA
Załoga misji STS-127 / Credits – NASA

Press kit misji STS-127 (w języku angielskim), zawierający szczegółowe informacje na temat tej wyprawy można znaleźć pod tym linkiem:
http://www.nasa.gov/pdf/358018main_sts127_press_kit.pdf

Autorem opisu misji jest Skynet z forum Astro4U, za co serdecznie dziękujemy! Jest to tylko drobna część – pozostała znajduje się w wątku, którego link jest znajduje się poniżej.

O programach i sposobach oglądania NASA TV można przeczytać pod tym linkiem: LINK
Wątek związany z misją STS 127 można znaleźć pod tym linkiem: LINK
Start jest komentowany od tego miejsca: LINK

Comments are closed.