NASA rezygnuje z Oriona i wybiera Gemini!

0

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała, że rezygnuje z kapsuły Orion. Zamiast tego pojazdu, Amerykanie zadecydowali się dokonać swoistego powrotu do przeszłości. Nowy amerykański statek kosmiczny to kapsuła Gemini!

W specjalnym przemówieniu dla prasy pełniący funkcje tymczasowego administratora NASA, Christopher Scolese powiedział, że ciągłe opóźnienia w programie kapsuły Orion, mogą doprowadzić do anulowania całego projektu Constellation. Dlatego też NASA postanowiła podjąć drastyczne kroki. Zamiast kapsuły Orion zdecydowano się użyć sprawdzonej kapsuły Gemini z usprawnieniem – nowoczesnym systemem dokowania i elektroniką. Te odświeżone kapsuły będą nazywać się Gemini 2.0.

Za wyborem dwuosobowej kapsuły Gemini przemawia wiele faktów. Przede wszystkim, jest to lekka kapsuła, o projektowanej wadze poniżej 4000 kg. Pozwala to na wystrzelenie kapsuły za pomocą wielu rożnych, obecnie istniejących rakiet, takich jak amerykańska Delta II czy rosyjski Sojuz. Tak lekka kapsuła pozwoli zdecydowanie obniżyć koszty i czas produkcji, co zwiększy szanse na szybki dostęp na orbitę. Ponadto, planowana jest masowa produkcja kapsuł Gemini 2.0 – moce produkcyjne mówią nawet o 48 albo i 64 kapsułach rocznie! Oznacza to, ze w kosmos Amerykanie będą w stanie wysłać rocznie nawet 128 osób na dwutygodniowe misje!

Takie moce produkcyjne pozwolą również na jednoczesne starty dwóch kapsuł Gemini 2.0, co jest obecnie podstawowym scenariuszem dla misji księżycowych. W przypadku misji księżycowej różnica w czasie pomiędzy pierwszym a drugim startem kapsuł Gemini 2.0 wyniesie zaledwie około 90 minut.

Kapsuła Gemini 2.0 w wersji księżycowej różnić się będzie jedynie mocniejszą osłoną termiczną od wersji orbitalnej. Tak niewielka różnica pozwoli wciąż na użycie tanich rakiet oraz w konsekwencji szybki dostęp na Księżyc.

Tymczasowy administrator NASA Christopher Scolese powiedział również, ze przeprojektowanie lądownika księżycowego do wersji z dwoma pierścieniami dokującymi dla dwóch kapsuł Gemini 2.0 będzie bardzo proste i nie pociągnie za sobą dużych problemów technicznych.

Planowany pierwszy lot kapsuły Gemini 2.0 – koniec roku 2011. Pełna zdolność lotów operacyjnych na orbitę wokółziemską zostanie osiągnięta w połowie 2012 roku.

Comments are closed.