Trwają prace nad JWST

0

Trwają obecnie prace montażowe nad konstrukcją nośną (Backplane – rys. 2), na której zainstalowane zostaną sześciokątne lustra teleskopu oraz oprzyrządowanie. Element ten wykonany jest z kompozytów grafitowych, tytanu i inwaru – stop żelaza z niklem o bardzo małym wsp. rozszerzalności cieplnej.

Cała konstrukcja musi być stabilna, aby znajdujące się na niej lustra mogły odpowiednio zogniskować obiekt obserwacji i tym samym dostarczać wyraźnych i czytelnych obrazów. Dlatego też całość musi być odporna na przemieszczenia wywołane zmianami temperatur.

W związku z tym, w połowie ubiegłego roku wykonano testy kriogeniczne w Marshall Space Flight Center, w Huntsville, w Atlancie. Testowano zachowanie się komponentów konstrukcji w temp. -240°C. Badania zakończyły się sukcesem i wykazały, że konstrukcja odkształciła się o mniej niż 32 nm, co stanowi 1/10000 średnicy ludzkiego włosa.

Prace nad konstrukcją prowadzone są przez Alliant Techsystems w miejscowośći Magna, w Utah. Budowa tego elementu ma się zakończyć pod koniec 2010 r. po czym zostanie on przetransportowany do ośrodka koncernu Northrop Grumman w celu integracji z pozostałą częścią teleskopu Webb’a.

Planowany start odbędzie się najwcześniej w 2013 roku.

Więcej w publikacji oraz na forum polskojęzycznym.

Źródło: NASA

Comments are closed.