Finał Konkursu Direction:Space (10 marca)

0

Sławosz Uznański wręczy nagrody najlepszym studenckim projektom kosmicznym.

Już 10 marca, podczas gali finałowej konkursu Direction:Space dowiemy się, które propozycje projektów otrzymają możliwość dalszego rozwoju i szansę lotu eksperymentu na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Badania komórek macierzystych w mikrograwitacji, analiza wzrostu roślin w kosmosie, wytworzenie systemów podtrzymywania życia w warunkach pozaziemskich, czy pomiar ciśnienia śródczaszkowego u astronautów. To tylko kilka z projektów badawczych przygotowanych przez studentów i doktorantów polskich uczelni, zgłoszonych do konkursu Direction: Space. Już 10 marca, podczas gali finałowej konkursu, dowiemy się, które z nich otrzymają możliwość dalszego rozwoju i szansę lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Pomysłodawcą konkursu jest dr Sławosz Uznański, polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA),

Konkurs “Direction: Space” jest unikatową inicjatywą skierowaną do studentów i doktorantów z polskich uczelni mającą na celu inspirowanie młodych ludzi do tworzenia innowacyjnych projektów badawczych, które mogłyby zostać zrealizowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Dzięki zaangażowaniu specjalistów z podmiotów europejskiego sektora kosmicznego, a także wsparciu polskiego astronauty, pozwala on młodym specjalistom, z różnych dziedzin naukowych, na adaptację ich badań na potrzeby eksploracji kosmosu.

Finałowe 12 projektów z dziedziny biologii i biotechnologii, badań środowiskowych, edukacji, psychologii i fizyki, zostało wyłonione przez Jury złożone ze specjalistów sektora kosmicznego z dr Anną Fogtman z Europejskiej Agencji Kosmicznej na czele. Zadaniem młodych naukowców było przygotowanie projektu badawczego, który mógłby zostać zrealizowany w mikrograwitacji na stacji kosmicznej. Ocenie podlegały: rzetelność naukowa i techniczne przygotowanie eksperymentu, a także niezwykle ważne w sektorze kosmicznym – organizacja zespołu i zarządzanie projektem.

Trzy zwycięskie zespoły zostaną ogłoszone 10 marca br. podczas gali Finałowej konkursu Direction: Space, która odbędzie się w Planetarium – Śląskim Parku Nauki. Gala uzupełni program Tygodnia Kosmicznego, organizowanego w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Autorzy najlepszych projektów otrzymają opieką mentorską, mikrogrant w kwocie 25 000 PLN na rozwój prototypu eksperymentu, a także możliwość rozwoju koncepcji eksperymentu podczas wyjazdu studyjnego do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, Europejskiego Centrum Badań i Technologii Kosmicznych ESA ESTEC i Europejskiego Centrum Astronautów ESA EAC. Niewątpliwym wyróżnieniem dla finalistów i laureatów konkursu będzie obecność Sławosza Uznańskiego, który osobiście pogratuluje młodym naukowcom i inżynierom.

Jestem pod ogromnym wrażeniem zgłoszonych do konkursu projektów, a równocześnie niezwykle cieszę się, że tematyka eksploracji kosmosu cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród studentów i doktorantów – także tych kierunków, które na co dzień nie kojarzą się z kosmosem. Jestem przekonany, że takie inicjatywy jak Direction: Space są niezwykle potrzebne, żeby wzmocnić wiedzę i umiejętności młodego pokolenia, które ma dzisiaj wielką szansę na rozwijanie swoich pomysłów dzięki naszemu zaangażowaniu w badania Europejskiej Agencji Kosmicznej. Chciałbym, żeby planowana polska misja na ISS stała się prawdziwym katalizatorem dla szybkiego rozwoju polskich technologii i badań naukowych” – mówi dr Sławosz Uznański, astronauta projektowy ESA, który jako drugi Polak w historii ma szansę polecieć w kosmos.

Organizatorami konkursu Direction: Space są: Fundacji Empiria i Wiedza oraz Fundacja „New Space”. Konkurs został ogłoszony podczas obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 i jest organizowany w partnerstwie z inicjatywą Europejskiej Agencji, Kosmicznej Direction Earth/Space, Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN i studiem Science Now. Patronatu honorowego konkursowi udzielili: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Polska Agencja Kosmiczna.

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie: http://www.direction.space

(DS)

Comments are closed.