Program stypendialny dla uczniów Endeavour Scholarship

0

Trwa konkurs Endeavour Scholarship dla uczniów w wieku 15-18 lat.

Do 6 grudnia Polska Agencja Kosmiczna przedłużyła termin nadsyłania zgłoszeń do programu stypendialnego Endeavour Scholarship Ala Wordena – Polska Drużyna 2024. Najlepsi z najlepszych – czyli czworo uczniów już w lipcu 2024 r. wyjedzie na tygodniowe szkolenie w renomowanym ośrodku – Space & Rocket Center w Stanach Zjednoczonych.

Program stypendialny Endeavour Scholarship skierowany jest do wszystkich uczniów w wieku 15-18 lat, którzy interesują się kosmosem. A kosmos potrzebuje wielu talentów, dlatego o stypendium mogą się starać zarówno osoby zafascynowane naukami ścisłymi, początkujący naukowcy, ale także artyści, humaniści czy sportowcy. Program otwiera drzwi dla każdego młodego i uzdolnionego w konkretnej dziedzinie ucznia lubiącego kosmos.

Zwycięska czwórka stypendystów będzie wybrana w dwóch równoważnych kategoriach – naukowej i pozanaukowej. Za proces rekrutacji zwycięzców do programu odpowiada Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).

Kandydaci do zdobycia stypendium muszą spełniać kilka warunków:

  • na dzień 1.07.2024 r. mieć więcej niż 15, i mniej niż 19 lat;
  • posiadać polskie obywatelstwo
  • interesować się tematyką związaną z kosmosem
  • znać język angielski
  • być w dobrej kondycji fizycznej, aby móc sprostać wyzwaniom podczas Space Camp.

I ETAP – aplikacje należy złożyć przez Formularz na stronie POLSA w nieprzekraczalnym terminie do 6 grudnia (do godziny 24:00). Zadanie polega na nakręceniu dwuminutowego filmu wg kryteriów w danej kategorii, a także napisaniu krótkiej motywacji, dlaczego to właśnie dana osoba ma polecieć do USA. 

II ETAP (finał selekcji) – wyłonionych z pierwszego etapu 20 finalistów spotka się w Warszawie w Centrum Nauki Kopernika 15 stycznia 2024 r. Podczas dwóch konkurencji finałowych uczestnicy będą oceniani przez jury pod kątem kreatywności, pracy w grupie, zaradności, krytycznego myślenia, umiejętności rozwiązywania problemów, koncentracji na zadaniu. 

Nagrodą jest udział w tygodniowym szkoleniu w renomowanym Centrum Kosmicznym i Rakietowym w Huntsville w stanie Alabama, USA. Ośrodek ten działa od 1982 roku. Dotychczas przeszkolił ponad 900 000 osób, z których kilku zostało astronautami. Stypendium Endeavour, nazwane na cześć Ala Wordena i jego statku kosmicznego, pokrywa wszystkie wydatki za dojazd i tygodniowe, praktyczne szkolenie astronautów w tym ośrodku.

Stypendium Al Worden Endeavour to międzynarodowa inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podjęcia kariery jako naukowców, inżynierów i odkrywców. Inicjatorem programu stypendialnego Endeavour był pułkownik Alfred Merrill Worden – astronauta, pilot modułu dowodzenia Endeavour podczas programu Apollo 15, światowy orędownik edukacji w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki. Program został powołany w 2019 r. W tym samym roku płk Worden był honorowym gościem MSPO w Kielcach. Podczas swojej wizyty płk Worden przekazał na ręce Prezydenta RP Andrzeja Dudy polską flagę, która znajdowała się na okołoziemskiej orbicie. 

Dotychczas w programie wzięli udział uczniowie z USA, Wielkiej Brytanii, Chile, Singapuru, Australii, Bahrajnu, a w 2023 r. z Francji.

Fundatorem stypendiów jest Fundacja Endevour Scholarship ze Stanów Zjednoczonych. Targi Kielce i POLSA odpowiadają za organizację i przebieg procesu rekrutacyjnego młodych stypendystów.

(POLSA)

Comments are closed.