Podsumowanie pierwszego lotu rakiety Perun

0

Świetne nagranie od firmy SpaceForest dotyczące pierwszego lotu rakiety Perun.

Firma SpaceForest przedstawiła filmowe podsumowanie pierwszego lotu rakiety Perun.

Do pierwszego startu rakiety Perun doszło 21 czerwca 2023. Start odbył się z poligonu w Ustce. W założeniach w tym locie rakieta Perun miała sięgnąć pułapu 50 km. Osiągnięto pułap 22 km. Przedstawiciel firmy SpaceForest poinformował, że na tej wysokości zanotowano kilka małych anomalii i zapadła decyzja o przerwaniu lotu. Do Peruna został wysłany sygnał, by odseparować część ładunkową od reszty rakiety. Te części zostały potem wyłowione z morza i odzyskane przez firmę SpaceForest.

Pierwsze nagranie z lotu rakiety Perun zostało przedstawione 17 lipca. Nieco ponad miesiąc później SpaceForest opublikował podsumowanie tego lotu. Nagranie można zobaczyć poniżej. W tym nagraniu pojawiły się także zapowiedzi drugiego lotu rakiety Perun, który ma nastąpić jesienią tego roku.

Projekt SIR (Suborbital Inexpensive Rocket) – „Sterowalna i odzyskiwalna rakieta suborbitalna z silnikiem hybrydowym SF1000 bazującym na ekologicznych materiałach pędnych”, projekt dofinansowany w 80% w ramach programu PO IR 1.1.1. NCBR. Zakłada budowę komercyjnej rakiety suborbitalnej zdolnej do wynoszenia ładunku o masie 50 kg na wysokość minimum 100 km n.p.m.

(SF)

Comments are closed.