ICEYE, Bayanat i Yahsat ogłaszają ambitny program wspólnej rozbudowy kosmicznego ekosystemu ZEA

0

Informacja o działaniach firmy ICEYE w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Fińsko-polskie przedsiębiorstwo ICEYE podpisało znaczący kontrakt z partnerami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wspólny projekt ma dać nowy ważny impuls dla rozwoju sektora kosmicznego i całej gospodarki tego państwa. Plan współpracy zakłada budowę co najmniej pięciu satelitów obserwacji Ziemi wyposażonych w radar SAR, z których pierwszy poleci na niską orbitę okołoziemską już w pierwszym kwartale 2024 roku. 

Sygnatariuszami umowy z ICEYE są firmy Bayanat oraz Yahsat. Spółki te będą wspólnie realizować kompleksowy program kosmiczny, który zaowocuje stworzeniem narodowych zdolności w zakresie teledetekcji satelitarnej i obserwacji Ziemi (EO) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jednym z celów budowy konstelacji SAR będzie jej komercyjne wykorzystanie na rzecz możliwości biznesowych na lokalnym i globalnym rynku EO.

Bayanat jest spółką giełdową, oferującą zaawansowane rozwiązania w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji na rzecz przetwarzania danych geoprzestrzennych. Yahsat to natomiast przedsiębiorstwo telekomunikacyjne, wyspecjalizowane w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań satelitarnych.

Partnerstwo między Bayanat i ICEYE we współpracy z Yahsat będzie napędzać rozwój suwerennego ekosystemu obserwacji Ziemi, który umożliwi nam dostarczanie najnowocześniejszych rozwiązań, jednocześnie przyczyniając się do rozwoju umiejętności, postępów naukowych i trwałego wzrostu gospodarczego. Z niecierpliwością czekamy na rozwój komercyjnego programu kosmicznego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – powiedział Hasan AlHosani, prezes Bayanat.

Aktywność Yahsat w rozbudowie sektora gospodarki kosmicznej pozostaje w zgodzie ze strategią kosmiczną Zjednoczonych Emiratów Arabskich do 2030 r. Cieszymy się, że możemy współpracować z Bayanat w ramach tego ambitnego programu. Yahsat połączy siły z różnymi podmiotami komercyjnymi i rządowymi, aby wzmocnić wiodącą pozycję ZEA w sektorze kosmicznym w regionie, oferując światowej klasy infrastrukturę i szereg  innowacyjnych rozwiązań. Rozwijamy również nowe segmenty, takie jak obserwacja Ziemi oraz krajowa produkcja [infrastruktury satelitarnej] – powiedział Ali Al Hashemi, prezes Yahsat Group.

ICEYE jest obecnie wiodącą firmą New Space na świecie, posiadającą udokumentowaną zdolność do projektowania, budowy i dostarczania klientom innowacyjnych satelitów SAR do obserwacji Ziemi. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy przyczynić się do rozwoju programu kosmicznego Bayanat, spełniając wyśrubowane wymagania dotyczące zobrazowań, stawiane przez ich najbardziej wymagających klientów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – skomentował Rafał Modrzewski, prezes i współzałożyciel ICEYE.

Program, który będzie wspólnie realizowany przez trzech partnerów dotyczy budowy kompleksowych zdolności Zjednoczonych Emiratów Arabskich w zakresie teledetekcji, satelitarnej obserwacji Ziemi oraz maksymalnego wykorzystania pochodzących z tego źródła danych. Zakłada on budowę nie mniej niż pięciu narodowych satelitów dla ZEA, które trafią na niską orbitę okołoziemską i będą wyposażone w radar z syntetyczną aperturą (SAR). Pierwszy z nich ma zostać wystrzelony jeszcze w pierwszym kwartale 2024 roku.

Kluczową rolą ICEYE w przedsięwzięciu będzie dostarczenie partnerom rozwijanej przez tę firmę od lat technologii SAR. Satelity wyposażone w radar tego typu mają na pokładzie sensory aktywne, co umożliwia im prowadzenie obserwacji powierzchni Ziemi w każdych warunkach, również nocą i przy pełnym zachmurzeniu. Zdolności zobrazowania satelitów ICEYE są przy tym niezwykle elastyczne, co pozwala im zarówno fotografować znaczne obszary, jak i obrazować małe wycinki terenu z bardzo wysoką rozdzielczością.

Wdrożony projekt podniesie cały tworzony w ZEA wokół gospodarki kosmicznej ekosystem na wyższy poziom. Na dostępie do jakościowych zobrazowań SAR skorzystają nie tylko przedsiębiorstwa, ale także rząd. Będzie to ważny krok na drodze do rozwoju krajowych możliwości produkcji satelitów. Zapewni to całemu społeczeństwu Emiratów szereg strategicznych korzyści, w tym dostęp do pozyskiwania suwerennych danych SAR, zwiększenie bezpieczeństwa w dostępie do danych i dalsze budowanie zdolności obywateli ZEA do eksploracji kosmosu.

Stworzenie przez Zjednoczone Emiraty Arabskie własnej konstelacji bez wątpienia napędzi gospodarkę – wpierw sektor kosmiczny, a potem także inne jej gałęzie. Realizacja programu będzie stymulować współpracę między kluczowymi w branży kosmicznej graczami, wzmocni pozycję kraju na arenie międzynarodowej i otworzy zupełnie nowe możliwości jeśli chodzi o angażowanie się w misje kosmiczne.

ICEYE posiada od lat prężnie działające biuro w Polsce, gdzie znajduje się centrum sterowania satelitami umieszczonymi przez spółkę na orbicie oraz wytwarzanych jest około 20 proc. bardzo zaawansowanych technologicznie podsystemów satelitarnych. W Warszawie pracuje dla przedsiębiorstwa ponad 100 osób. Firma zbudowana jest ze znacznym udziałem polskiego kapitału. 

Stawiamy na rozwój spółki w Warszawie z myślą o bezpieczeństwie naszego państwa oraz korzyściach ekonomicznych dla rodzimej gospodarki. Mamy możliwości zbudowania dla Polski konstelacji satelitarnej w technologii SAR, która w kontekście wojny w Ukrainie istotnie wzmocniłaby polskie zdolności obronne – mówi Witold Witkowicz, prezes ICEYE Polska.

Comments are closed.