Scanway i German Orbital Systems – kontynuacja współpracy?

2

Wrocławska spółka Scanway rozpoczęła współpracę z niemiecką firmą German Orbital Systems jeszcze w roku 2019, łącząc siły przy pracy nad projektem prototypu nanosatelity do obserwacji Ziemi ScanSAT. Projekt został oficjalnie zrealizowany z sukcesem w bieżącym roku. Niemniej warto podkreślić, że projekt ScanSAT według założeń był tylko demonstratorem technologii, natomiast satelita nie miał zostać wystrzelony w kosmos.

Natomiast partnerzy nie rezygnują z marzeń o wystrzeleniu w przestrzeń kosmiczną wspólnej misji satelitarnej i konsekwentnie dążą do celu. Z tego powodu stworzenie nowej misji, w dużej mierze opierającej się na doświadczeniu zdobytym podczas projektu ScanSAT, jest dosyć naturalne.

W piątek 10 grudnia o godzinie 10 odbędzie się konferencja naświetlająca nową polsko-niemiecką misję satelitarną. Twórcy misji opowiedzą o misji, jej założeniach i celach, terminach realizacji i ładunku satelitarnym. Co ciekawe, konferencja zostanie zwieńczona misją stratosferyczną – wystrzeleniem trzeciego w tym roku balonu stratosferycznego przez Scanway i Stowarzyszenie WroSpace.

 Nanosatelita ScanSAT © Scanway

2 komentarze

 1. Krzysiek w Wrocławia on

  Cos mi się nie składa, przecież na:

  https://pak.bip.gov.pl/fobjects/download/1124862/zmiana-wersja-12-planu-postepowan-pdf.html

  wpisali na 32mln zł a w tym co wskazujesz to 3 teleskopy wycenione są na ok. 37 – a gdzie pozostałe 3?!!!

  Kto wycenił to zamówienie? Przecież to skandal, największy przetarg w polskim Kosmosie i takie kwiatki.

  Co więcej sam Prezes chwali się publicznie ze on się zna na teleskopach to rozumiem ze bierze za to odpowiedzialność?! Jeśli w przypadku przetargu o takiej skali Agencja nie potrafi go dobrze wykonać (a ma astronoma w nawet w Radzie POLSA) to co dopiero z mniejszymi przetargami.

  Ale czy nie można było tego przewidzieć gdy Prezes pozatrudniał kolesi z klucza towarzyskiego co skończenie studiów zajęło 8 lat!

  Ciekaw jesteś jak będzie wyglądał nowy raport NIK po kontroli w POLSA już nie mogę się doczekać :)))

 2. Warto aby kosmonauta.net podjął temat zakupów przez POLSA “Dostawa i instalacja zestawów teleskopowych” dostępne pod linkiem https://platformazakupowa.pl/transakcja/530099

  i co ta organizacja znowu odwaliła!

  W normalnym kraju za nieudolność realizacji przetargu o takiej skali – Prezes, i inni zamieszani w jego przygotowanie – OUT!!!