Zrób zdjęcie satelitarne Ziemi i wygraj w prestiżowym konkursie „Seize the beauty of our planet”

0

Jeszcze przez ponad tydzień można przesyłać zgłoszenia do międzynarodowego konkursu na  najlepsze zobrazowanie satelitarne zmian klimatycznych Ziemi. Zdjęcia oceniali będą członkowie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) oraz organizatora, czyli polskiego CloudFerro. Konkurs jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich.

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy przesłać satelitarne zdjęcie Ziemi, wygenerowane na jednej z trzech dostępnych bezpłatnie platform: europejskich CREODIAS, WEkEO lub niemieckiej CODE-DE. Są to nowatorskie rozwiązania chmurowe, które stworzyło i obsługuje polskie CloudFerro. Każdego dnia trafia na nie ok. 25 terabajtów zdjęć z satelitów programu obserwacji Ziemi Copernicus. To potężna ilość danych, którą można porównać do ponad 12 tys. godzin filmu HD czy 7,5 miliona zdjęć zrobionych aparatem o rozdzielczości 12 megapikseli.

Hasło tegorocznej edycji konkursu brzmi: „Together for Green Earth!” (pol. „Razem dla zielonej Ziemi!”), dlatego zgłoszenia konkursowe powinny przedstawiać zmiany klimatyczne, uchwycone przez satelity w ostatnich latach.

Przygotowanie zgłoszenia konkursowego, nie powinno zająć uczestnikom więcej niż godzinę. Zdjęcie może pochodzić z dowolnego satelity programu Copernicus, zarówno optycznego jak i radarowego. Uczestnicy mają tu dużą dowolność wyboru różnych technik wizualizacji i przetwarzania, jak np. klasyfikacja czy detekcja zmian.

„- Zastosowane procesy powinny uwydatnić na zobrazowaniu zachodzące zmiany klimatu czy zjawiska które są ich następstwem np. pożary, powodzie, susze czy topniejące lodowce na Grenlandii czy zmniejszające się zalesienie Puszczy Amazońskiej. Uczestnicy mogą eksperymentować z dowolną kombinacją kanałów (np. w podczerwieni) i z wykorzystaniem różnych wskaźników spektralnych.” – podpowiada Klaudia Bielińska z CloudFerro, która 26 października b.r. poprowadzi dla uczestników warsztat online, prezentujący jak krok po kroku wyszukać i pobrać zdjęcia satelitarne.Na rynku dostępnych jest też wiele rodzajów bezpłatnych programów do przetwarzania i wizualizacji danych jak np. QGIS czy SNAP, które można wykorzystać do przygotowania pracy konkursowej.

Szczegółowy regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej konkursu. Zgłoszenia do konkursu należy przesyłać do 31 października 2021 r.

Comments are closed.