O uniwersytecie przyszłości i pożytku z eksploracji kosmosu – AGH inauguruje nowy cykl spotkań popularnonaukowych

0

Jaką misję powinien pełnić uniwersytet przyszłości? W jaki sposób rozwój technologii kosmicznych może pomóc w ochronie środowiska oraz zabezpieczyć nas przed kurczeniem się zasobów surowców na Ziemi? 3 listopada 2021 r., o godz. 18, w bud. U-2 (ul. Reymonta 7) opowiedzą o tym prof. Jerzy Lis, Rektor AGH oraz prof. Tadeusz Uhl, Dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH. Akademia startuje z nowym cyklem „AGH NAUKA spotkania”, na który zaprasza wszystkich mieszańców Krakowa, sympatyków nauki oraz poszukiwaczy odpowiedzi na nurtujące pytania.

AGH NAUKA spotkania” to nowy cykl krótkich, 30-minutowych wystąpień, w czasie których akademicy opowiedzą, czym zajmują się w ramach swojej pracy naukowej oraz w jaki sposób ich badania przekładają się na rzeczywistość bliską przeciętnemu człowiekowi. Będą mówić prosto, tak by ich przekaz był zrozumiały dla osób, które na co dzień nie pracują w laboratoriach i nie śledzą fachowej literatury. Bezpośrednie spotkania z naukowcami będą okazją do zadawania pytań, wymiany opinii, a także obalania naukowych mitów. Centrum Komunikacji i Marketingu AGH, które koordynuje projekt, planuje w roku akademickim 2021/2022 zorganizować łącznie 9 spotkań stacjonarnych. Będzie można je później obejrzeć także na kanale YouTube AGH.

– AGH może pochwalić się doskonałą kadrą naukową, która opracowuje innowacyjne rozwiązania znajdujące zastosowanie w wielu dziedzinach. Chcemy z tą wiedzą docierać do coraz to nowych osób. Stąd pomysł aby swoimi pasjami i wynikami najnowszych badań, w sposób popularnonaukowy i przystępny, dzielić się z krakowianami i miłośnikami nauki – podkreśla Rektor AGH, prof. Jerzy Lis.

 Uczeni, podobnie jak wiele innych grup zawodowych, komunikują się ze sobą własnym, specjalistycznym żargonem. Żeby więc laik pojął, czym zajmuje się naukowiec, musi on opowiedzieć o swojej pracy językiem zrozumiałym dla każdego. To jednak za mało, żeby uznać to za popularyzację. Popularyzator to pasjonat, który potrafi porwać słuchaczy i przenieść ich w krainę intrygujących dokonań naukowych. Rada Programowa, której mam przyjemność przewodniczyć, dba o to, żeby zapraszać uczonych, którzy podejmują pasjonujące tematy badawcze. Nie tylko te współczesne, ale także takie, które zajmują ludzi od stuleci – mówi prof. Tomasz Bajda, przewodniczący Rady Programowej cyklu „AGH NAUKA spotkania”.

Oprócz zaplanowanej na 3 listopada inauguracji, kolejne wykłady odbędą się 25 listopada, 16 grudnia, 20 stycznia, 17 lutego, 17 marca, 21 kwietnia, 19 maja i 23 czerwca. W kolejnych spotkaniach słuchacze będą mogli dowiedzieć się więcej o wirtualnej rzeczywistości, wykorzystaniu tomografii, zmianach klimatu czy o medycznym zastosowaniu robotyki i automatyki.

Pierwsze spotkanie już 3 listopada o godz. 18 w sali audytoryjnej w bud. U-2 przy ul. Reymonta 7. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Formularz zapisów

Szczegółowe informacje

Comments are closed.