Jaką misję powinien pełnić uniwersytet przyszłości? W jaki sposób rozwój technologii kosmicznych może pomóc w ochronie środowiska oraz zabezpieczyć nas przed kurczeniem się zasobów surowców na Ziemi? 3 listopada 2021 r., o godz. 18, w bud. U-2 (ul. Reymonta 7) opowiedzą o tym prof. Jerzy Lis, Rektor AGH oraz prof. Tadeusz Uhl, Dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH. Akademia startuje z nowym cyklem „AGH NAUKA spotkania”, na który zaprasza wszystkich mieszańców Krakowa, sympatyków nauki oraz poszukiwaczy odpowiedzi na nurtujące pytania.
AGH NAUKA spotkania” to nowy cykl krótkich, 30-minutowych wystąpień, w czasie których akademicy opowiedzą, czym zajmują się w ramach swojej pracy naukowej oraz w jaki sposób ich badania przekładają się na rzeczywistość bliską przeciętnemu człowiekowi. Będą mówić prosto, tak by ich przekaz był zrozumiały dla osób, które na co dzień nie pracują w laboratoriach i nie śledzą fachowej literatury. Bezpośrednie spotkania z naukowcami będą okazją do zadawania pytań, wymiany opinii, a także obalania naukowych mitów. Centrum Komunikacji i Marketingu AGH, które koordynuje projekt, planuje w roku akademickim 2021/2022 zorganizować łącznie 9 spotkań stacjonarnych. Będzie można je później obejrzeć także na kanale YouTube AGH.
– AGH może pochwalić się doskonałą kadrą naukową, która opracowuje innowacyjne rozwiązania znajdujące zastosowanie w wielu dziedzinach. Chcemy z tą wiedzą docierać do coraz to nowych osób. Stąd pomysł aby swoimi pasjami i wynikami najnowszych badań, w sposób popularnonaukowy i przystępny, dzielić się z krakowianami i miłośnikami nauki – podkreśla Rektor AGH, prof. Jerzy Lis.
– Uczeni, podobnie jak wiele innych grup zawodowych, komunikują się ze sobą własnym, specjalistycznym żargonem. Żeby więc laik pojął, czym zajmuje się naukowiec, musi on opowiedzieć o swojej pracy językiem zrozumiałym dla każdego. To jednak za mało, żeby uznać to za popularyzację. Popularyzator to pasjonat, który potrafi porwać słuchaczy i przenieść ich w krainę intrygujących dokonań naukowych. Rada Programowa, której mam przyjemność przewodniczyć, dba o to, żeby zapraszać uczonych, którzy podejmują pasjonujące tematy badawcze. Nie tylko te współczesne, ale także takie, które zajmują ludzi od stuleci – mówi prof. Tomasz Bajda, przewodniczący Rady Programowej cyklu „AGH NAUKA spotkania”.
Oprócz zaplanowanej na 3 listopada inauguracji, kolejne wykłady odbędą się 25 listopada, 16 grudnia, 20 stycznia, 17 lutego, 17 marca, 21 kwietnia, 19 maja i 23 czerwca. W kolejnych spotkaniach słuchacze będą mogli dowiedzieć się więcej o wirtualnej rzeczywistości, wykorzystaniu tomografii, zmianach klimatu czy o medycznym zastosowaniu robotyki i automatyki.

Pierwsze spotkanie już 3 listopada o godz. 18 w sali audytoryjnej w bud. U-2 przy ul. Reymonta 7. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja.