Start Falcona 9 z misją Sentinel-6 (21.11.2020)

0

Dwudziestego pierwszego listopada z wyrzutni SLC-4E na przylądku Vandenberg wystartowała rakieta Falcon 9 z misją Sentinel-6 Michael Freilich. Misja Sentinel-6 jest częścią europejskiego programu Copernicus, skupiającego się na obserwacji Ziemi i środowiska przyrodniczego z kosmosu jak i z ziemi. 

Misja Sentinel-6 jest częścią europejskiego programu Copernicus, skupiającego się na obserwacji Ziemi, w tym wpływu człowieka na naszą planetę. Sentinel-6 jest wspólną amerykańsko-europejska misja.

Film o programie Copernicus

Satelita został wykonany przez “Airbus Defence and Space” w Friedrichshafen (Niemcy). Ma rozmiary 5.15mx2.35mx2.58m i ma masę startową 1192 kg (razem z paliwem).  

Na pokładzie znajduje się wysokościomierz Poseidon-4, który będzie służył do mierzenia średniej wysokości morza, wysokości fal i prędkości wiatru. Kolejnym instrumentem, który będzie używał Sentinel-6 jest radiometr mikrofalowy (AMR-C), służący do mierzenia pary wodnej pomiędzy satelitą a ziemią, został on zainstalowany na satelicie aby zapobiec błędom pomiarowym, które para wodna wywołuje na odczytach wysokościomierza Poseidon.

Sentinel-6 w akcji!

Misja została nazwana po byłym dyrektorze działu nauk o Ziemi (Earth Science Division) – Michael Freilich, który zmarł na raka 5 sierpnia 2020 roku.

(NASA, ESA)

Comments are closed.