Dwa Dragony na ISS

3

Siódmego grudnia do ISS dotarł bezzałogowy Cargo Dragon 2 w ramach misji CRS-2. Jest to już drugi “nowy” Dragon na Stacji – w listopadzie dotarł tam inny egzemplarz tej kapsuły w ramach misji Crew-1.

Do statu rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon 2 do misji zaopatrzeniowej CRS-21 doszło 6 grudnia 2020 o godzinie 17:17 CET. Start nastąpił z wyrzutni LC-39A na Florydzie. Lot przebiegł prawidłowo i kapsuła Dragon 2 znalazła się na prawidłowej orbicie wstępnej. Celem misji CRS-21 jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).

W tym locie wykorzystano po raz pierwszy (do lotu logistycznego) kapsułę Dragon 2, będącą bezzałogową wersją kapsuły Crew Dragon. Ta kapsuła nosi nazwę Cargo Dragon 2. W misji CRS-21 umieszczono prawie 3 tony ładunku, eksperymentów naukowych, części zapasowych, sprzętu, żywności i rzeczy dla astronautów.

Siódmego grudnia ten towarowy Dragon dotarł do ISS. Cumowanie do zenitalnego węzła cumowniczego modułu Harmony (z łącznikiem PMA-3/IDA-3) nastąpiło 7 grudnia o godzinie 19:41 CET. Cumowanie nastąpiło w trybie automatycznym – bez potrzeby użycia ramienia robotycznego ISS do przechwycenia pojazdu.

Aktualnie na ISS znajdują się dwa egzemplarze kapsuły Dragon 2: jeden w wersji załogowej (misja Crew-1) i drugi w wersji towarowej (misja CRS-21). Oba są przycumowane do węzłów modułu Harmony.

Rozkład przycumowanych pojazdów po cumowaniu Dragona 2 w misji CRS-21 - stan na 7 grudnia 2020 / Credits - NASA TV
Rozkład przycumowanych pojazdów po cumowaniu Dragona 2 w misji CRS-21 – stan na 7 grudnia 2020 / Credits – NASA TV

Towarowy Dragon 2 w misji CRS-21 pozostanie prawdopodobnie około miesiąca na ISS. Następnie zostanie wypełniony sprzętem i próbkami, a następnie powróci na Ziemię.

Misja CRS-21 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

3 komentarze

  1. Pozostał jeszcze wolny na module Harmony jeden węzeł cumowniczy tzw. nadirowy (N2N) i rosyjski węzeł na module Poisk. Ciekawe kiedy zostanie pobity dotychczasowy rekord 6 statków podłączonych na raz statków do ISS?

  2. Oba statki Dragon są połączone z węzłami cumowniczymi, które znajdują się na module Harmony ISS.