Cyklon Gati

0

Dwudziestego drugiego listopada cyklon Gati uderzył w Somalię. Jest to najsilniejszy cyklon jaki uderzył w to państwo od początku satelitarnych obserwacji zjawisk tego typu.

Somalia to jedno najsuchszych państw na świecie. Choć to państwo jest położone nad Oceanem Indyjskim i Zatoką Adeńską, notuje się dość mało opadów. W północnej części Somalii pada zwykle nie więcej niż 50 mm deszczów rocznie.

W listopadzie 2020 roku w północną część Somalii uderzył cyklon, który otrzymał imię Gati. Ten cyklon był maksymalnie stopnia drugiego w pięciostopniowej skali Saffir-Simpson. W ciągu kilkudziesięciu godzin spadło więcej deszczu niż zwykle pada w tym regionie przez kilka lat. W wyniku nagłych deszczów doszło do znacznych uszkodzeń lokalnej infrastruktury i zginęło kilka osób. Ponad 40 tysięcy ludzi trzeba było ewakuować.

Gati był najsilniejszym cyklonem jaki uderzył w Somalię w ostatnich pięciu dekadach, czyli od początku regularnych obserwacji zjawisk tego typu. Zwykle w ten region Afryki (Półwysep Somalijski lub też “Róg Afryki”) uderzają słabsze ośrodki tropikalne, czasem w odstępie co kilka lat. W dekadzie lat dziesiątych łącznie takich ośrodków było siedem, zaś w poprzedniej dekadzie – zaledwie dwa. Dlatego też intensywność Gati – jak i szybka intensyfikacja tego cyklonu – była dużym zaskoczeniem. Jest to także dowód na potrzebę szerokiego korzystania z danych satelitarnych i stałego monitorowania każdego zakątka Ziemi – w tym akwenów położonych z dala od lądu.

Zdjęcie w pełnej rozdzielczości można zobaczyć na stronie NASA.

(NASA)

Comments are closed.